İMKB, FED'le umutlandı

ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararına ilişkin beklentilerle yön bulan piyasalara dün yine FED gölgesi düştü.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararına ilişkin beklentilerle yön bulan piyasalara dün yine FED gölgesi düştü. Önceki gün açıklanan FED toplantı tutanaklarından faiz artışlarının sonuna gelindiği sinyali alınınca diğer gelişmekte olan piyasalarla birlikte İMKB'ye de alımlar geldi. Merkez Bankası'na ilişkin endişelerin sona ermesi ve yurtdışı borsalardaki olumlu havanın etkisinde alıcılı açılan ve gün içinde 44 bin 173 puana kadar yükselen endeks, ABD'den gelen çekirdek enflasyon verisiyle düzeltme yaptı. İkinci seansta gevşeyen endeks, kapanışta 867 puan artışla günü 43 bin 732'den tamamladı.
Benzer hareket alternatif piyasalarda da yaşandı. Sabah Londra kaynaklı satışlarla değer kazanan YTL, paritedeki dolar lehine hareketle kapanışta hafif geriledi. Buna rağmen dolar günü 0.8 YKr kayıpla 1.3360 YTL'den tamamladı. Yabancı alımlarının etkili olduğu bono piyasasında
9 Nisan 2008 vadeli tahvilinde faiz, gün içinde yüzde 13.55'e düştükten sonra 13.66'dan kapandı. ABD faizlerine ilişkin, "Rüzgâr her iki yöne de olabilir, temkinli olmak gerekli" diyen bir piyasa uzmanı, çekirdek enflasyonun beklentilerden yüksek çıktığını, bunun da faiz artışlarına ilişkin endişeleri tazelediğini söyledi.