İMKB kötü başladığı haftayı iyi bitirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), tarihi düşüşlerinden biriyle başladığı haftayı, yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle 1863 puan artışla tamamladı.

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), tarihi düşüşlerinden biriyle başladığı haftayı, yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle 1863 puan artışla tamamladı. TMSF'nin Telsim'in satışından sağlanan dövizi piyasada satacağını açıklamasından sonra 1.5200 YTL'nin altına çekilen dolar ise Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in aksi yöndeki açıklamasıyla hızla yükseldi. 1.5516 YTL'ye kadar yükselen dolar, kapanışta gevşeyerek haftayı 1.5380 YTL'den tamamladı. 'Dolara Şener dopingi' diye nitelenen açıklamada, Devlet Bakanı, gazetecilerin sorusu üzerine "Şu safhada, TMSF tarafından piyasaya dolar satışı diye bir şey söz konusu olamaz" demişti. Ancak, piyasanın bu tepkisi, Bakan Şener'in açıklamasının olumsuz algılanmasına ve piyasanın çok sığ olmasına bağlandı.
Sabah saatlerinde düşük kurun da etkisiyle yüzde 16 sınırına yakın işlem gören gösterge tahvili, dolardaki yukarı yönlü hareketlenmeyle değer kaybına uğrayarak günü yüzde 16.17 faizden kapattı.
Pazartesi günü yüzde 8'in üzerindeki kayıpla 36 bin 351 puana çekilen borsa endeksi, teknik açıdan destek seviyelerine gelmiş olması ve buna paralel gelen tepki alımlarıyla son iki günü yükselişle kapattı. Hisse senetleri de yüzde 6.9 prim yaptı.
TMSF'den açıklama
Piyasalar kapandıktan sonra ise TMSF kamu kurumlarına yapacağı borç ödemeleri için hazırlık yaptığını belirterek " Piyasa koşulları ile kurum ihtiyaçları dikkate alınarak yapılacak bir planlama çerçevesinde döviz satışı yapabilecektir" şeklinde bir açıklamada bulundu.