İMKB krizi es geçti, endeks son 17 ayın zirvesi 44.613 puana oturdu

İMKB krizi es geçti, endeks son 17 ayın zirvesi 44.613 puana oturdu
İMKB krizi es geçti, endeks son 17 ayın zirvesi 44.613 puana oturdu
Lehman Brothers'ın batışıyla çöken dünya borsaları 9 Mart'ta başlattığı çıkışını sürdürüyor. Krizde 6400 puana inen dünya borsalarının öncüsü Dow Jones endeksi dün itibarıyla 9250 puana fırlarken, İMKB ise 1972 puan çıkışla Şubat 2008'den bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 44.613'e ulaştı
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Lehman Brothers’ın 16 Eylül 2008 tarihinde batışı ile tarihin en derin krizine sürüklenen global ekonomiler toparlanmaya çabalarken, finans piyasaları ise şimdiden krizi atlatmış görünüyor. Lehman Brothers’ın batışı ile 6469 puana kadar gerileyen dünya borsalarının öncü göstergesi olan Dow Jones endeksi 9 Mart’ta başlattığı ralli ile yeniden 9 bin puanları üzerine tırmanırken, benzer seyir tüm piyasalarda da kendini gösteriyor.
Krizden en az etkilenen gelişmekte olan ülkelerden biri olan Türkiye’de bu çıkıştan nasibini aldı. Lehman Brothers’ın iflas ettiği 16 Eylül 2009 tarihinde 33 bin 736 puan olan İMKB krizin derinleşmesiyle birlikte hızla değer kaybederek 21 Kasım 2008 tarihinde en düşük seviye olan 21.965 puana kadar indi. 9 Mart itibarıyla dünyada ekonomik krizin dip yaptığına yönelik artan iyimser beklentilerle tırmanışa geçen dünya borsalarını takip eden İMKB son haftalardaki performansı ile göz kamaştırdı.
Dün de hızlı çıkışını sürdüren İMKB dünya dünya borsalarındaki çıkışın güç kazanmasının da etkisiyle günü 1972 puan çıkışla en yüksek seviyesi olan 44.613 puandan tamamladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 4.63 oranında artış kaydetti. İMKB’deki kuvvetli hareket alternatif piyasaları da olumlu etkiledi. Başarılı geçen Hazine ihalesinin ardından ikincil piyasadaki faiz düşüşü de devam etti. Gösterge kağıt olan 2 Şubat 2011 vadeli tahvilin faizi 0.17 puan düşüşle yüzde 10.34’e indi.  Dolar paritenin de etkisiyle dolar 1.4670 TL’ye gerilerken, avro ise 2.0990 TL’ye yükseldi. 

Bankalar lokomotif oldu
İMKB’nin çıkışında ise lokomotif bankacılık sektörü hisseleri oldu. Özellikle Merkez Bankası’nın geçen hafta enflasyon raporunu açıkladığı toplantısında faiz indirimlerine devam edebileceklerine ilişkin yaptığı açıklamalar banka hisselerine olan ilgiyi daha da artırdı. Portföyünde yüklü tahvil/bono bulunan bankaların faizlerde yaşanan düşüşle kağıt üzerinde de olsa karlarını artıracağı beklentisi Kanada ile birlikte dünyanın en iyi bankacılık sektörüne sahip olan Türk bankalarının hisselerine ilgiyi artırdı. Banka hisseleri önderliğinde başlayan çıkış son günlerde diğer hisselere doğru yayılınca yükselişte hız kazanmaya başladı. 

Yeni hisse almayın
İMKB’deki hızlı çıkış konusunda uyarıda bulunan borsa çevreleri, “İMKB 5 ay gibi kısa sürede 23 binlerden buraya kesintisiz geldi. Başta yabancı yatırımcılar olmak üzere her an elinde hisse tutanlardan kar satışı gelebilir. Yatırımcıların bu seviyeden yeni alım yapması oldukça riskli” dedi. 

Hazine faizi yüzde 10’un altına indi
Ağustos ayında 23.3 milyar liralık yüklü bir iç borç ödemesi olan Hazine’nin, dün düzenlediği yaklaşık bir yıl vadeli bono ihalesinde faiz yüzde 10’un altına indi. Dünkü 28 Temmuz 2010 vadeli bono ihalesinde ROT dahil 5.24 milyar liranın üzerinde borçlanma gerçekleştirerek Hazine’nin ortalama bileşik faizi yüzde 9.54 gerçekleşti. Bankacılık çevreleri Hazine’nin yüklü itfası olan Ağustos ayına iyi başladığını söyledi.
Faizlerin piyasanın beklentilerinin altını gerçekleştiğini söyleyen bankacılar, kamu bankalarının  ihalede yüklü alım yaptığını söyledi. 
Ağustos ayında 23.3 milyar lira ile yılın en büyük iç borç servisini gerçekleştirecek olan Hazine, yine bu ay 6 ihale ile 22 milyar lira iç borçlanma öngörüyor. Hazine’nin borçlanma programı, bugün üç ihale ile devam edecek. Hazine bugün 11 Mayıs 2011, 16 Temmuz 2014 itfalı FRN’yi yeniden ihraç edecek ayrıca 6 Ağustos 2014 itfalı sabit kuponlu tahvilin ihraç edecek.
Hazine’nin 10.357 milyar lirası piyasaya olmak üzere 14.47 milyar lira iç borç ödeyecek.

Merkez yine döviz alacak
Merkez Bankası, Ekim 2008 tarihinde ara verilen döviz alım ihalelerine bugünden itibaren tekrar başlayacak. İhalelerde alımı yapılacak tutar, günlük 30 milyon doları ihale ve 30 milyon doları opsiyon hakkı olmak üzere, toplamda en fazla 60 milyon dolar olarak belirlendi.
Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde küresel ekonomiye ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle likidite ve risk iştahının tekrar güçlendiği, bu durumun ise diğer gelişmekte olan ülkelerle  birlikte Türkiye’ye yönelik sermaye akımlarını artırdığı ve döviz piyasasının göreli bir istikrara kavuştuğunun gözlendiği kaydedildi.
Bankadan yapılan söz konusu açıklamada, içinde bulunulan bu sürecin Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini kuvvetlendirmesi için uygun bir ortam oluşturduğu değerlendirilerek, döviz alım ihalelerine tekrar başlanmasına   karar verildiği bildirildi.

Borsalar şahlandı
Global ekonomilerin toparlanacağına ilişkin artan beklentiler arT arda açıklanan beklentilerden iyi çıkan
şirket bilançoları dünya borsalarına doping etkisi yapıyor. Dow Jones endeksinin 9 bin puanın üzerinde tutunması, Asya borsalarının son 11 ayın en yüksek seviyelerine ulaşması da bu pozitif havayı kuvvetlendiriyor. Dün de iyi bilanço ve ekonomik verilerle tırmanışa geçen Avrupa borsalarında yüzde 1.5’ları aşan yükselişler yaşandı. ABD borsalarının yüzde 1.5’leri aşan yükselişi ise olumlu değerlendirildi. Kapanışa doğru Fransa’da CAC endeksi yüzde 1.50, Almanya’da Dax yüzde 1.78 İngiltere’de FTSE yüzde 1.61 yükseldi. Gelişmekte olan ülke borsalarındaki çıkış ise daha kuvvetli oldu. Rus borsası yüzde 4.96, Brezilya ise 2.27 primle günü kapattı.