İMKB rekora doymuyor

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin 3 Ekim'de başlayacağına olan inanç piyasalarda o kadar güçlü görünüyor ki ne Gümrük Birliği protokolünün imza sürecinde yaşanan sıkıntı, ne dozu giderek artan şiddet eylemleri, endeksi yolundan çevirdi.

İSTANBUL - Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin 3 Ekim'de başlayacağına olan inanç piyasalarda o kadar güçlü görünüyor ki ne Gümrük Birliği protokolünün imza sürecinde yaşanan sıkıntı, ne dozu giderek artan şiddet eylemleri, endeksi yolundan çevirdi. Son 10 gündür neredeyse nefes almadan yükselen borsa, dün de 30 binin kıyısından döndü. Endeks, 29 bin 935 puandan gelen satışlarla günü 29 bin 776 düzeyinden tamamladı. Cuma günkü kapanışına göre endeks 161 puan yükselirken hisse senetleri yüzde 0.54 prim yaptı. İşlem hacmi ise 1.23 milyar YTL ile yüksek düzeyde gerçekleşti.
Son 10 günde endeksi 28 bin 675 puandan 29 bin 776 puana taşıyan en önemli unsur, piyasaya para girişinin artarak sürmesi oldu. Analistlere göre Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olumlu beklentiler, yabancıların ilgisini de ayakta tutuyor. Cuma günkü verilere göre borsada işlem gören hisse senetlerinin yüzde 62.7'si yabancı yatırımcıların elinde. Merkez Bankası'nın, 22 Temmuz'da yaptığı yaklaşık 2.5 milyar dolarlık döviz alım müdahalesine rağmen kurların neredeyse aynı seviyelere çekilmesi, piyasalara yüklü para girişinin göstergesi sayılıyor.
Piyasayı 1000 puan birden yukarı taşıyan ve hisse senetlerine yüzde 4'e yakın prim yaptıran tek unsur 'yabancı' ilgisi değil. 'Türkiye'nin gündemine adeta kapalı' duran ve AB konusundaki pürüzleri görmezden gelen piyasa aktörleri, analistlerin ifadesiyle 'bir süredir olumluya oynuyor'. Risk algılaması sınırlanmış piyasada 'Riskler ne' diye sorulduğunda ise iki konu telaffuz ediliyor; biri ABD uzun vadeli tahvillerinin faizlerinde olası değişiklik, ikincisi ise yeniden 60 doların üzerine çıkan petrol fiyatlarını düzeltme için bahane edecek gelişmiş piyasalar. Analistlerin ifadesiyle, bu düzeltme hareketinin İstanbul Borsası'na da yansıyacağı unutulmamalı. Son dört yılın zirvesini test eden ABD Nasdaq borsasını hatırlatan bir piyasa uzmana göre 'İMKB'deki olumlu hava' yurtdışı borsalar tarafından da destekleniyor. 30 bin psikolojik direncini bugün test etmesi muhtemel endeksin bundan sonraki seyrine ilişkin, uzmanlar kısa vadeli hedef olarak 2.30 sent (30 bin 360) seviyesini gösteriyorlar. Orta vadeli hedef için ise 2.50 sent (33 bin) seviyesi öngörülüyor.
Faiz Merkez'i bekliyor
İMKB'nin rekorlar dizisini sürdürmesine karşın faiz ve döviz piyasası sakin bir gün geçirdi. Gün boyunca uluslararası piyasaları takip eden döviz piyasası pariteye göre yön buldu. Uluslararası piyasalarda avro karşısında değer kaybeden dolar iç piyasada da öğle saatlerinde 1,3200'nin altını gördü. Yabancı satışlarının da etkisiyle dolar günü 0.6 YKr değer kaybıyla 1.3230 YTL'den kapattı. Avro ise 0.5 YKr yükselişle 1.6140 YTL'ye ulaştı. Bono faizleri ise yatay seyrini korudu.
Temmuz ayı enflasyon rakamı ve ardından 8 Ağustos'ta toplanacak olan Para Kurulu'nu bekleyen piyasa oyuncularının temkinli yaklaşımı yüzünden 7 Mart 2007 vadeli gösterge tahvilin faizi yüzde 16,17 seviyesinde kaldı. Uzmanlara göre, bu hafta bono faizleri yatay seyredecek.