İMKB yabancıların aldığı bankacılık hisseleriyle uçtu, gözler yine bankalarda

İMKB yabancıların aldığı bankacılık hisseleriyle uçtu, gözler yine bankalarda
İMKB yabancıların aldığı bankacılık hisseleriyle uçtu, gözler yine bankalarda

Borsanın hızlı çıkış yaşadığı son dönemde krizden olumsuz etkilenmesi beklenen sektörler ve küçük şirketlerin hisseleri düşük performans sergiledi.

İMKB 39 işlem gününde yüzde 30'dan fazla yükseldi. Çıkış bankacılık sektörü global krizden etkilenmeyen iki ülkeden biri olan Türkiye'deki banka hisseleriyle oldu. Borsacılar 'Çıkış sürerse yine banka hisseleri önderliğinde olur' dedi
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Global piyasalardaki toparlanma ile yeni bir ralli başlatan İMKB sadece 39 işlem gününde yüzde 31’i aşan yükselişle haftayı 32.805 puandan kapattı. En son 12 Mart’ta tarihi dip seviyesi olan 22.583 puana kadar gerileyen İMKB bu tarihten sonra bankacılık hisseleri önderliğinde hızlı bir toparlanma yaşadı. 39 işlem günü sonunda 10.222 puan yükselen İMKB’nin önümüzdeki günlerde global piyasalardaki toparlanmanın sürmesi haline önce 33.000-33.500 puanı test etmesi bekleniyor. 

Yabancı aldı, borsa çıktı
Son rallide de daha öncekilerde olduğu gibi İMKB’deki çıkışı yabancı işlemleri belirledi. Bu dönemde yabancıların ‘kendi hisseleri’ denen başta bankacılık olmak üzere İMKB 30’u oluşturan hisselerin lokomotif olduğu gözlendi.
İşlem hacmi çok düşük veya gözaltı pazarında yer alan hisseler çıkarıldıktan sonra sizin için hazırladığımız tablolarda 12 Mart’tan bugüne en çok kazandıran ve en zayıf performans gösteren ilk 100 hissesini çıkarttık. Düşük hacimli olduğu için sert fiyat hareketleri gözlenen hisselerden olan Şeker Piliç bu kısa sürede yüzde 138’lik getirisiyle en çok kazandıranlar arasında ilk sırada yer alırken, Sinpaş GYO yüzde 129 ile ikinci oldu. Buna karşın işlem hacmi yüksek Türkiye’nin ve İMKB’nin en büyük hisselerinin de bu dönemde çıkışın lokomotifi olduğu ve kısa sürede büyük kazançlar sağladığı görüldü. Vakıfbank, şampiyonluk yarışını sürdüren BJK, Tofaş Oto, Sabancı Holding, TEB, Arçelik Vestel, Halkbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Akbank listenin ön sıralarında yer alan büyük hisseler oldu.
En çok kaybettiren hisseler sıralamasında ise işlem hacmi düşük olan Merko Gıda yüzde 38’lik kayıpla ilk sırada yer aldı. Evgin Yatırım Ortaklığı, Tire Kutsan ilk üçü paylaştı. Kaybettirenler listesinde ön sıralarda küçük şirket hisseleri başı çekti.
Sektör endekslerine göre bakıldığında ise son rallideki hareket çok daha net ortaya çıkıyor. Bu hızlı çıkış sürecinde yüzde 60 yükselen bankacılık sektörü başı çekerken, yine büyük şirketlerin yer aldığı holding hisselerindeki çıkış yüzde 55 ile ikinci sırada yer aldı. Daha çok küçük şirketlerin yer aldı hizmet, gıda, yeni ekonomi, tekstil, kağıt gibi şirketler ise bu çıkışa ayak uyduramayan ve yatırımcısını tatmin eden getiriler sağlayamadı. Neden bankalar yükseldi?
Son dönemde yabancıların İMKB’de işlemlerini artırdığına ve kağıt değişimini hızlandırdıklarına dikkat çeken borsacılar, krizden olumsuz etkilenen küçük şirketlerin hisselerinden büyük şirket hisselerine yönelim olduğunu söyledi. Borsanın son çıkışında başı banka hisselerinin çektiğini söyleyen Acar Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, “Son çıkışta yine yabancıların etkin olduğu hisseler hareketlendi. Bu hisseler içinde bankalar çıkışın lokomotifi oldu. Çünkü global krizden en az Türk ve Kanadalı bankalar etkilendi. Yabancılarda iyi bilanço açıklayan banka hisselerini tercih etti. Zaten yabancı yatırımcılar bu kağıtlarda ciddi pozisyon tutuyorlardı” dedi. Borsadaki çıkışın sürmesi halinde yine banka hisselerinin önder olacağını söyleyen Balcı, krizden çok olumsuz etkilenen küçük şirketlere ait  hisselere talebin ise yine düşük kalacağını vurguladı. Zeynel Balcı, “Bu çıkışta çok primlenen hisselerde var. Bu yüzden yatırımcı şirket performansı ve hisse fiyatına çok dikkat ederek yatırım yapsın” uyarısında da bulundu.