İMKB'de 2023 yılı hedefi 1000 şirket

İMKB'de 2023 yılı hedefi 1000 şirket
İMKB'de 2023 yılı hedefi 1000 şirket

Erkan, Türkiye?ye gelen doğrudan yatırımların üçte birinin İMKB?de işlem gören şirketler üzerinden geldiğine dikkat çekti. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Halka arz seferberliği başlatan İMKB'nin 2023 yılı hedefinin 1000 şirkete ulaşmak olduğunu söyleyen Başkan Hüseyin Erkan, 'Şu anda konjonktür halka arzlara çok uygun' dedi

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, şu anda dünyada ve Türkiye’de likidite bolluğu bulunduğunu belirterek, “Konjonktür halka arzlara çok uygun” dedi. Erkan 2023 yılı hedeflerinin ise 1000 şirkete ulaşmak olduğunu açıkladı.
İMKB’de düzenlenen ‘Halka Arz Seferberliği’ konulu toplantıda konuşan İMKB Başkanı Erkan, Türkiye’de bugüne kadar yeterli halka arz olmadığını ifade ederek, geçen yıl imzaladıkları protokolün devamı olarak, kriz döneminde de hazırlıklarını yaptıkları ‘Halka Arz Seferberliği’ projesini bugün  hayata geçirdiklerini söyledi. 

Beş yılda 21,5 milyar dolar
Sermaye piyasasının nabzının attığı yer olan İMKB’nin sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin borsası olduğunu belirten İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB’nin Türkiye ekonomisine bugüne kadar toplam 44.5 milyar dolarlık kaynak sağladığını, son beş yılda sağlanan kaynağın ise yaklaşık 21.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu anlattı.
Hüseyin Erkan, Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların da üçte birinin İMKB’de işlem gören şirketler üzerinden geldiğine dikkati çekti.

İMKB dünyada geriledi
Piyasa değeri açısından İMKB’nin gelişmekte olan ülkeler arasında 10-12’nci sıralara gerilediğini söyleyen Hüseyin Erkan, işlem gören şirket adedi açısından da 16. sırada bulunduğunu vurgulayıp, bunların Türkiye’nin hak etmediği yerler olduğunu da kaydetti.
1990-2000 yıllarında İMKB’de 24 şirket halka arz olurken, 2001-2008 yılları arasında bunun yedi şirkete düştüğüne işaret eden Erkan şunları belirtti
1990’lı yıllarda bazı vergi indirimleri vardı, bunlar 2000’li yıllardan sonra ortadan kalktı. Şu anda halka arz gerçekleştiren şirketlerde maalesef herhangi bir vergisel teşvik bulunmuyor. Bununla ilgili ilgililerle görüştük.
İstanbul Finans Merkezi projesi çerçevesinde de Yüksek Planlama Kurulu’nun almış olduğu kararlar içerisinde özellikle şirketlere vergisel boyut da dahil olmak üzere bir sürü teşvikin getirilmesi söz konusu. Bu konuları gündemde tutuyoruz.”
Hüseyin Erkan, hedeflerinin 2023 yılında İMKB’de şirket sayısını bin olarak gerçekleştirmek olduğunu belirtti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “10 bin” demesi üzerine Erkan, “10 bin de olabilir” diye konuştu.

Altı şirket sırada
Türkiye’nin ilk 1000 şirketi içinde İMKB’de işlem görmeyen 872 şirketin 777’sinin toplantıda yer alan oda başkanlarının illerinde yer aldığını söyleyen Erkan, bunun 369’unun İstanbul’da bulunduğunu, İzmir’de 58, Kocaeli’de 50, Bursa’da 49, Ankara’da 47 şirket olduğunu ifade etti. Hüseyin Erkan, dokuz  ilde şehir endeksi oluşturduklarını, potansiyel şehir endekslerinin Balıkesir, Denizli, Mersin, Aydın, Konya ve Manisa olduğunu belirtti. (aa)