İMKB'de 'Avrupa' rüzgârı

Avrupa Birliği için zorlu virajların bir bir atlatılması İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı dün de rekora taşıdı. Bir yandan 3 Ekim öncesi AB'den gelen olumlu mesajlar diğer taraftan...

İSTANBUL - Avrupa Birliği için zorlu virajların bir bir atlatılması İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı dün de rekora taşıdı. Bir yandan 3 Ekim öncesi AB'den gelen olumlu mesajlar diğer taraftan özelleştirmelerin son sürat devam etmesi dün de İMKB'yi yeni zirve seviyesi olan 31.948 puana taşıdı. Gün boyunca alıcılı seyir izlenen borsada son dakika yapılan yoğun işlemlerle endeks yüzde 3.36 ve 1040 puan yükseldi. İşlem hacmi ise son ayların en yüksek seviyesi olan 1.81 milyar YTL düzeyine ulaştı.


Büyütmek için tıklayınız

AB'ye ilişkin olumlu beklentiler halen İMKB'deki hisse senetlerinin yüzde 64.10'unu elinde bulunduran yabancı yatırımcıların yeni alım yapmasına neden oldu. Dün çoğu yabancı ortaklı işlem hacmi bakımında ilk beşteki aracı kurumların 62 trilyon liralık net alımı dikkat çekti. İş Bankası, Akbank ve Tüpraş'ın başı çektiği yükselişte ağırlıklı İMKB 50'deki hisselerin çıkışı desteklediğini söyleyen borsacılar, "Borsa önümüzdeki dönemde seçilmiş hisselerdeki hareketlerle yoluna devam edecek. Bu yüzden hisse seçimi önemli" diye konuştu.
33 bin direncine dikkat
Borsanın bugün olmasa da haftaya 32.500-33.000 dirençlerini deneyeceğini söyleyen Acar Menkul Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, "Bir kaçak olursa endeks haftaya 33.500-34.000'i de görebilir. Ancak bu seviyeden kâr satışı gelir. Çıkışın devamından bahsedebilmemiz için endeksin 34.000'i aşması gerekiyor. O zaman 38.000-40.000 hedef alınabilir. Ancak kısa vadede 33.000 civarı satışla karşılaşırız" dedi.
Faiz ve döviz inişte
AB'ye ilişkin olumlu beklentiler alternatif piyasaları da olumlu etkiledi. Ağırlıklı olarak dün hisse senedi alan yabancı yatırımcıların bu arada bono piyasasında da daha temkinli olmasına karşın alım yaptığı gözlendi. T.C. Merkez Bankası'nın eylül ayında bir faiz indirimi yapmasının beklenmediğini belirten bir bankacı ise şu değerlendirmede bulundu: "Bu yüzden bono faizleri yüzde 16 seviyesinin altına inmekte zorlanıyor. Piyasa önce enflasyon rakamını, ardından Merkez Bankası'ndan faiz indirimi beklenmemesine rağmen 8'inde yapılacak para kurulundan çıkacak faize ilişkin kararı bekleyecek. Bu süreçte sürpriz bir gelişme olmazsa bono faizleri yüzde 16 seviyelerinde dalgalanacaktır."
Döviz piyasasında ise paritedeki hareketler ve yabancı yatırımcıların başı çektiği satışlara bağlı hareket yaşandı. Uluslararası piyasalarda avro karşısında değer kaybına uğrayan dolar iç piyasadaki satışların da etkisiyle günü 0.4 YKr değer kaybıyla 1.3460 YTL'den tamamladı. Paritenin desteğiyle avro ise 1.2 YKr çıkışla 1.6660 YTL'ye ulaştı.