İMKB'de Çin paniği

Çin Merkez Bankası gösterge olan borç verme faizini bugünden geçerli olmak üzere yüzde 5.58'den yüzde 5.85'e yükselttiğini açıkladı. Çin Merkez Bankası'nın Ekim 2004'ten beri...

PEKİN - Çin Merkez Bankası gösterge olan borç verme faizini bugünden geçerli olmak üzere yüzde 5.58'den yüzde 5.85'e yükselttiğini açıkladı. Çin Merkez Bankası'nın Ekim 2004'ten beri ilk faiz artışı açıklamasının ardından yen, dolar ve avro karşısında değer kazanırken, Avrupa borsaları ise geriledi.
Dış borsalardaki düşüş İMKB'ye de yansıdı. Güne yükselişle başlayan ve ilk seans 45.481 puana yükselen İMKB, Terörle Mücadele yasasındaki değişikliğin Abdullah Öcalan'a af yolu açtığına ilişkin tartışma ve yine öğle saatlerinde Çin'in faiz artırdığına ilişkin haberlerle sarsıldı. İkinci seans başında sert düşüş yaşanan İMKB, günü 993 puan düşüşle 43.752 puandan kapattı. ABD hazine kâğıtlarının önemli müşterilerinden olan Çin'in faiz artırımına gitmesinin ABD Merkez Bankası'nı faiz artırımına zorlayacağına ilişkin beklenti yarattığını söyleyen yetkililer, "Bu yüzden Çin'in faiz artırımına piyasaların tepkisi sert oldu. Bunun etkisi önümüzdeki günlerde de sürebilir" dedi.