İMKB'de elektriğe kapıldılar

Özel sektör elektrik üreticileriyle yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik 'öneri paketi' beklentisi, üreticilerin borsadaki hisselerini dipten kurtardı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Özel sektör elektrik üreticileriyle yaşanan sıkıntıların çözümüne yönelik 'öneri paketi' beklentisi, üreticilerin borsadaki hisselerini dipten kurtardı. Hisseler, dip noktayı gördüğü 17 Temmuz'dan bu yana hükümetle özel sektör anlaşacak beklentisiyle yüzde 30'a varan oranlarda yükseldi.


Büyütmek için tıklayınız

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören ve İMKB Elektrik Endeksi'ni oluşturan Ak Enerji, Aksu Enerji, Ayen Enerji ve Zorlu Enerji'nin hisse fiyatları yılbaşından bu yana artan doğalgaz fiyatları ve girdi maliyetleri nedeniyle geriliyordu. 13 ilde elektriklerin kesildiği 1 Temmuz'dan bu yana enerji sorunu gündemden düşmedi. Bu olaydan sonra hükümetin özel elektrik üreticilerine sert çıkması, söz konusu şirketlerin hisselerindeki düşüşü hızlandırdı.
Baskın dip yaptırdı
10 Temmuz'da Rekabet Kurumu'nun Elektrik Üreticileri Derneği'ne baskın yapması, hemen ardından 16 Temmuz'da Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak'ın özel elektrik üreticilerine inceleme yapacaklarını açıklaması ise bu şirketlerin hisselerini dip seviyelerine taşıdı. Elektrik krizinin patlak verdiği temmuz başında fiyatı 3.10 YTL olan Ak Enerji hissesi, 17 Temmuz'da 2.72 YTL'ye geriledi. Aksu Enerji'nin 3.76'lık fiyatı 17 Temmuz'da 3.72 YTL'ye, 2.12 YTL olan Ayen Enerji hisse fiyatı 2.08 YTL'ye düştü. Zorlu Enerji'nin 3 Temmuz'da 4.04 YTL olan fiyatı 3.74 YTL'ye indi.
Yılbaşından bu yana İMKB Bileşik Endeksi yüzde 10 gerilemesine karşın Elektrik Endeksi, sektörde yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle yüzde 28 düştü. Ancak Bakanlar Kurulu'na sunulacak olan ve elektrik üreticilerinin üretim fiyatlarını yükselten kalemlerde indirim sağlayacağı tahmin edilen öneri paketi beklentisiyle hisseler tekrar tırmanışa geçti.
17 Temmuz'dan itibaren Ak Enerji'nin fiyatı yüzde 30 yükselişle 3.54 YTL'ye, Aksu Enerji'nin ise yüzde 24 artışla 4.64 YTL'ye çıktı. Aynı dönemde Ayen Enerji'nin hisseleri yüzde 24 artarak 2.58 YTL'ye tırmanırken, Zorlu Enerji hisseleri yüzde 12 yükselişle 4.18 YTL'ye oturdu.
'Hisseler cazip olacak'
Gedik Yatırım Menkul Değerler Araştırma uzmanı Yunus Kaya, bu hisselerin kısa vadeli ana trendlerinin yukarı yönlü olduğunu söyledi. Ortadoğu'daki gerginliğin azalmasıyla petrol fiyatlarının düşeceğini belirten Kaya şöyle konuştu: "Doğalgaz fiyatları petrol fiyatlarına paralel olarak düşecektir. Uluslararası piyasalardaki hareketlerle dolar da Türk Lirası'na karşı değer yitirirse bu şirketlerin kârı artar. Elektrik üreticilerine gelecek vergi indirimleri bu hisseleri cazip kılacak. Ancak uzun vadede, petrol fiyatlarının yükselişini yavaş da olsa sürdürmesi bekleniyor."
'Barajları alın' önerisi
Özel sektörün sorunlarının ele alındığı geçen haftaki elektrik zirvesinde Enerji Bakanı Hilmi Güler, özel sektöre 'kamudaki barajları alın' teklifinde bulundu. Güler'in bu konuda özel sektör temsilcilerine, "Elektrik Üretim A.Ş.'deki (EÜAŞ) barajları ÖİB'ye devredeceğiz, siz de bu barajları alın, böylece kaynak çeşitliliği yaratın" dediği belirtildi.
Sektörün kısa vadede rahatlamasını sağlayacak ÖTV ve TRT payı, iletim ücretleri gibi konular ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in başkanlığında, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katılacağı, bugün yapılacak toplantıda belli olacak. TRT payının kaldırılması Hazine'ye yıllık 250 milyon YTL yük getirebilecek. Ek maliyet getiren diğer kalem ÖTV. Halen 1000 metreküp başına 21 YTL ÖTV alınıyor. Bu kalemin sıfırlanması da yılda yaklaşık 150-200 milyon YTL'lik maliyet anlamına geliyor.