İMKB'de rekora devam

Uluslararası borsalardaki olumlu gelişmelerden destek alan borsa, yılbaşından bu yana süren çıkış trendine uygun olarak haftayı yeni zirvesinden tamamladı.

İSTANBUL - Uluslararası borsalardaki olumlu gelişmelerden destek alan borsa, yılbaşından bu yana süren çıkış trendine uygun olarak haftayı yeni zirvesinden tamamladı. Önceki kapanışına göre 820 puan yükselen endeks, günü 44 bin 465 seviyesinden kapattı. Borsanın yeni tarihi zirvesi, yüksek işlem hacmiyle de desteklendi. İşlem hacmi ise yüzde 55 artışla 2 milyar YTL'yi aştı.
İMKB, arada yaptığı düzeltmelerin dışında yıl başından itibaren neredeyse kesintisiz yükseliyor ve tarihi zirvelerini deviriyor. Borsada orta vadeli çıkış trendinin korunduğunu ifade eden uzmanlar, gelişen piyasalara para girişinin sürdüğünü, global piyasalardaki iyimser havanın İMKB'yi desteklediğini söylüyor.
Yeni direnç 45.000
Borsanın dünkü seyrini değerlendiren Acar Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, alımın genele yayıldığını ve işlem hacmindeki artışın da olumlu olduğunu kaydetti. Balcı, borsanın ocak ayında gösterdiği etkileyici performansta alternatif piyasalardaki seyrin payına dikkat çekti. Balcı'ya göre döviz ve faizde olumsuz bir hareketin olmaması, borsanın yükselişine destek verdi. Gözünü 45 bine dikmiş görünen İMKB'de dün endeksi sürükleyen hisseler arasında İş Bankası, Vakıfbank, Akbank, Turkcell, Tofaş başı çekti.
Kuş Gribi salgınından büyük darbe alan beyaz et üreticilerine hükümetin verdiği destek de piyasada olumlu algılandı. Uzmanlara göre Bakan Abdüllatif Şener'in kurumlar vergisi yasa taslağının Bakanlar Kurulu'nda imzalarının tamamlanarak en kısa zamanda Meclis'e sevk edileceğini açıklaması da dün piyasayı destekleyen gelişmelerden biri oldu.
Önümüzdeki haftayı belirleyecek konulara gelince, pazartesi günkü Para Kurulu toplantısı bunlardan ilki. Yılın ilk toplantısını yapacak kuruldan çıkacak faiz kararı, borsa için belirleyici sayılsa da piyasalarda yeni faiz indirimi beklenmediğini belirtelim. Haftayla önemli itfası olmayan Hazine'nin, salı günü beş yıl vadeli tahvil ihalesi yapacağını hatırlatan uzmanlar, ihale sonucunun da izleneceğini ifade etti.
Petrol ve FED izlenecek
Öte yandan petrol fiyatlarındaki artışa duyarlı global piyasaların bu tedirginlikten şimdilik sıyrıldığı gözleniyor. ABD Merkez Bankası'nın 31 Ocak'taki toplantısına ilişkin bir yorum da iyi haber olarak algılandı. Bir FED yetkilisinin açıklamasına göre, son bir faiz artışından sonra ABD'deki kısa vadeli faiz artışlarına uzun bir ara verilecek.