İMKB'de 'sıcak' kaçış

İMKB'de 'sıcak' kaçış
İMKB'de 'sıcak' kaçış
İrlanda anlaşması piyasayı kesmedi ve sıcak para çok İMKB'den çıkış yapınca endeks yüzde 3.14 çakıldı; dolar da 1.50 lirayı geçti.
Haber: SILA ÖZÇELİK / Arşivi

İrlanda haftalardır beklenen 85 milyar dolarlık AB -IMF yardım paketi için piyasalar kötü etkilenmesin diye hafta sonunda adeta paldır küldür el sıkıştı. 

Ancak beklenen olmadı, piyasalardaki olumlu hava birkaç saat içinde dağıldı. Küresel sıcak paranın piyasaları en ufak olumsuzlukta nasıl etkileyeceğinin en iyi örneği de İrlanda vesilesi ile Türkiye ’de yaşandı. Endişelerin merkezindeki Avrupa yüzde 1.5 civarında kan kaybederken, İMKB 100 endeksi yüzde 3.1 çakıldı. 

Yüzde 4’ün üzerinde kan kaybeden bankacılık hisselerinin de etkisiyle endeks günü 64 bin 72 puandan kapattı. Kaçışın etkisiyle TL dolar karşısında eridi, parite 1.5060’a kadar çıktı. ABD’nin geçen ay ikinci parasal gevşeme programına geçmesiyle sıcak paranın daha da bollaşacağı, bunun piyasalarda daha fazla oynaklığa neden olacağı bir süredir tartışma konusuydu. 

Dün İtalya’nın başarısız tahvil ihracının İspanya ve Portekiz’e ilişkin risk fiyatlamasını yeniden körüklemesi ise Avrupa’daki satışların asıl sebebiydi. Ülkelerin iflas risklerini ölçen CDS tahvillerinin spread farkları da yeni rekorlar kırdı. Euronun makus talihi ise değişmedi. 

İspanya için kritik ihraç 
Euro/dolar paritesi 1.3183 seviyesi ile son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’ın “Piyasalar koyun gibi, iflas riskleri doğru fiyatlanamıyor” açıklaması ise oldukça yankı buldu. Şimdi Portekiz’in yeni kemer sıkma önlemleri alması gerektiği yönünde baskılar artıyor. İspanya içinse bu perşembe günü gerçekleştirecek 3 yılllık tahvil ihracı kritik. İhracın başarısız olması piyasalarda yeni satışları tetikler.

bigPara.com