İMKB'de Telsim sevinci

IMF'nin birinci ve ikinci gözden geçirmeyi sonuçlandırması ve bugün yapılacak olan Telsim ihalesi için piyasada dolaşan fiyat söylentileri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda sert yükselişe neden oldu.

İSTANBUL - IMF'nin birinci ve ikinci gözden geçirmeyi sonuçlandırması ve bugün yapılacak olan Telsim ihalesi için piyasada dolaşan fiyat söylentileri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda sert yükselişe neden oldu. Alış ağırlıklı İMKB'de 38.300 direncini aşamayan endeks günü 706 puanlık yükselişle 38.202 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin yüzde 1.88 yükselişine karşın işlem hacmi çıkışı çok teyit etmeyecek bir düzey olan 1.1 milyar YTL düzeyinde kaldı.
Değeri 4 milyar dolar
Dış piyasalardaki toparlanma, geçen haftaki sert düşüşe gelen tepki alımları ile güne başlayan borsada IMF ile stand-by görüşmelerinin ilk iki basamağının atlatılması ve daha da önemlisi bugün yapılacak olan Telsim ihalesinde fiyatın 6 hatta 10 milyar dolar gibi yüksek fiyattan tamamlanacağına ilişkin söylentilerle çıkış güçlendi. Daha önce abone başına yapılan hesaplama sonucu Telsim'in fiyatının 4 milyar dolar olacağı açıklanmıştı.
Telsim ihalesine ilişkin piyasalarda dolaşan bu çok yüksek fiyatların İMKB'de dünkü yükselişi desteklediğini ifade eden yetkililer, dün birkaç kez denemesine karşın önümüzdeki günlerde 38.300 puanı aşamayan borsanın bu seviyeyi geçmesi durumunda 38.800-39.000 dirençlerini deneyebileceği belirtiliyor. "İşlem hacmi çıkışı desteklemiyor" diyen bir yetkili, "Ancak yabancı ağırlığı olan piyasada düşüşe izin verilmiyor. Her gelişme çıkış için kullanılıyor. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda 39.130 puandaki zirve yeniden denenebilir" yorumu yaptı.