İMKB'de Tüpraş dalgası

Tüpraş'ın önceki gün gerçekleşen ve beklentilerin çok üstünde bir fiyat olan 4.14 milyar dolara sonuçlanan ihalesi dün borsada da sert dalgalanmalara neden oldu.

İSTANBUL - Tüpraş'ın önceki gün gerçekleşen ve beklentilerin çok üstünde bir fiyat olan 4.14 milyar dolara sonuçlanan ihalesi dün borsada da sert dalgalanmalara neden oldu. Tüpraş'ın rekor fiyattan satışı nedeniyle başta İMKB'de işlem gören Tüpraş hisseleri olmak üzere bu şirketi satın alan Aygaz ve önümüzdeki aylarda özelleştirmesi gündemde olan Erdemir tavan fiyatlara çıktı.


Büyütmek için tıklayınız
Gün içinde Tüpraş hissesi yüzde 20'yi aşan primle 29 YTL'ye ulaştı. Ancak ikinci seans artan kâr satışlarından Tüpraş'ta nasibini aldı ve hisse günü yüzde 9.38 primle 26.25 YTL'den kapattı. İkinci seans bir ara 33.774'e yükselen İMKB ise ikinci seansın özellikle son bir saatinde artan kâr satışlarıyla inişe geçti. Gün içinde 32.298 puana gerileyen İMKB'deki toparlanma çabası da yeterli olmadı ve endeks günü 170 puanlık düşüşle 32.541 puandan tamamladı. Önce gün içi rekorları kıran ardından yoğun kâr satışına yenilen İMKB'de dün bu kez 2.75 milyar YTL ile 2005 işlem hacmi rekoru kırıldı.

Büyütmek için tıklayınız

34.000- 34.500 kritik seviye
İMKB'de dün tamamen Tüpraş özelleştirmesinin rüzgârı hâkimdi. İhalenin yapıldığı işlem sıraları kapalı Tüpraş, Aygaz, Koç Holding, Petrol Ofisi hisselerinin işleme açılması piyasaya yeni bir hareket kattı. Piyasa açısından önemli dirençleri olan 32.800-33.000 bu kuvvetli rüzgârla bir bir aşıldı. Ancak ikinci seans heyecanın yatışmasıyla birlikte endeks açısından önemli seviye olan 33.000'in altına indi. Piyasada kısa vadede yeni beklenti bulunmaması ve piyasanın IMF ve Almanya'daki seçimlere odaklanması yüzünden bu seviyelerde kâr satışı gelebileceğini ve endeksin 33.000'leri aşamayabileceğini vurgulayan analistler, kısa vadede Türkiye'de incelemelerde bulunan IMF'den gelecek açıklamalar, Almanya'daki seçim sonuçları ve AB'den gelecek haberlerin piyasayı şekillendireceğini söyledi. Endeksin 33.000'in üzerinde tutunması durumunda 34.000-34.500 dirençlerinin öne çıkacağını da söyleyen bir borsacı," Ancak bu direnç 33.000'e göre daha kuvvetli. Çok pozitif haber ve gelişmeler olmazsa piyasa bir süre bu seviyeleri aşamayacaktır" dedi.

Büyütmek için tıklayınız

Koç Holding neden düştü?
Tüpraş'ı satın alan Koç-Shell ortak girişi grubunda yüzde 80 paya sahip Koç Holding'in hisselerinde ise dün ciddi düşüş yaşandı. Konsorsiyumda en büyük paya sahip olan Koç Holding'in kısa vadede çok yüklü bir borç yükü altına gireceği hesabı yapan yatırımcıların satışlarıyla gün içinde 5.85 YTL'ye inen holding hisseleri kapanışta yüzde 9.85 değer kaybıyla 5.95 YTL oldu.

Büyütmek için tıklayınız

Koç Holding'in kısa vadede Tüpraş ödemesi yüzünden zorlanabileceğini belirten analistler, buna karşın orta vade için grubun büyük umut vaat ettiğini ifade etti. Grubun son bir yıldaki atağı ile perakende sektöründe bir numara olduğunu, Yapı Kredi'nin satın alma işleminin tamamlanmasının ardından bankacılık sektöründe de ciddi bir paya kavuşacağına dikkat çeken analistler, Opet ile başlayan Aygaz'daki yeniden yapılanmayla gündeme gelen holdingin Tüpraş'la çağın stratejik sektörü olan enerjide de söz sahibi olacağı vurguluyor. Bu nedenle kısa vadede Holding hisseleri olumsuz etkilense de orta vade de göz kamaştırıyor.