'İMKB'de yabancı sattı, yabancı aldı'

Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, piyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanma sırasında, yabancı yatırımcı kayıplarının lokomotif hisselerdeki düşüşle 'can yakıcı' seviyeye geldiğini...

İSTANBUL - Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, piyasalarda mayıs ayında başlayan dalgalanma sırasında, yabancı yatırımcı kayıplarının lokomotif hisselerdeki düşüşle 'can yakıcı' seviyeye geldiğini, ancak bunun yatırımcıyı küstürecek boyutlarda olmadığını söyledi. Kılıç'a göre yatırımcı sadece Türkiye'de değil, gelişmekte olan piyasaların tamamında ve gelişmiş ülkelerde de kaybetti. Kılıç, "Eğer bir fon yöneticisi, portföyünün çok büyük bir kısmına altın almadıysa her enstrümanda kayıplar yaşandı" dedi.
Hatırlanacağı gibi mayısta başlayan dalgalanma, İMKB 100 Endeksi'nin 43 bin 880 puandan 26 Haziran'da gördüğü en düşük seviye olan 31 bin 950 puana kadar çekilmesine neden olmuştu.
Türkiye'de günlük hareket edenlerin dalgalanmadan daha fazla etkilendiklerini söyleyen Berra Kılıç, İstanbul Borsası'ndaki yabancı payının hâlâ yüzde 65'lerde olduğunu vurguladı.
Berra Kılıç, şöyle konuştu: "Onların satışlarını, Türk piyasasına girmekte geç kalmış,'bir miktar ucuzlasa da girsek' diyen başka yabancı sermaye grupları karşıladı. Eğer öyle olmasaydı yabancıların stokları daha fazla azalırdı ve fiyatlar da bundan daha aşağıda oluşurdu."
'Faizin cazibesi arttı'
Faiz enstrümanlarının cazibesinin yeniden arttığına işaret eden ve bu dönemde temkinli olunmasını isteyen Kılıç, "Para kazanmak değil, kaybetmemek adına hareket edilmesi gereken, çok büyük pozisyon değişikliği yapılmaması gereken dönemlerdeyiz" diye konuştu.