İMKB'de yeni zirve 45.746

2006 yılına hızlı başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün de yeni bir rekor kırdı.

İSTANBUL - 2006 yılına hızlı başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dün de yeni bir rekor kırdı. Uluslararası borsalardaki toparlanma, petrol fiyatlarındaki gerilemeyi kullanan piyasa oyuncularının dün Bakan Ali Babacan'ın Türkiye'nin AB'ye üyeliğine ilişkin olumlu sözleriyle çıkışını sürdürdü.
Gün boyunca alım ağırlıklı olan İMKB günü 1311 puan çıkışla 45.746 seviyesinden tamamladı. Bu aynı zamanda İMKB'nin tarihinde gördüğü en yüksek seviye oldu. İMKB açısından 45,200'ün önemli olduğunu belirten borsacılar, dün yüksek işlem hacmi ile başta Erdemir ve Tüpraş olmak üzere hisse bazında hareketlerle bu seviyenin dün rahatlıkla kırıldığını söyledi.
'45.200 seviyesi önemli'
Endeksin 45,200 seviyesi üzerinde bir süre tutunması durumunda 46,000-46,500'ü test edebileceğini söyleyen Acar Menkul Değerler'den Zeynel Balcı, "Ancak teknik olarak bakıldığında kısa vadeli göstergelerde yorgunluk gözleniyor. Başka deyişle bu seviyelerden kâr satışı gelebilir. Bu durumda endeks önce zayıf destek olan 45,000'i ardından destekleri 44,800-44,400'e inebilir. Endeksin soluklanması gerekiyor" dedi.
Buna karşın ağırlıklı yabancılardan oluşan büyük yatırımcıların çıkışa oynadığına da dikkat çeken Balcı, teknik göstergeler düzeltmeyi işaret etse de önümüzdeki günlerde bu kesimin alımları yüzünden çıkışın sürebileceği uyarısında bulunuyor. Borsada artık endeksin değil hisse bazındaki hareketlerin öne çıktığını söyleyen borsacılar, özellikle İMKB 30'daki hisselere dönem dönem yönelim olacağını vurguluyor.