İMKB'de yine kan kaybı var

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı tedirginliği ve yabancı yatırımcıların Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerden çıkışı yüzünden dün de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda düşüş yaşandı.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı tedirginliği ve yabancı yatırımcıların Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerden çıkışı yüzünden dün de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda düşüş yaşandı. Dün en düşük 42.716 puanı gören İMKB, kapanışta 1439 puan düşüşle günü 42.906 puandan tamamladı. Günlük işlem hacmi ise 1.66 milyon YTL oldu. Geçen hafta borsada yaşanan sert düşüşe pazartesi günü tepki geldiğini belirten uzmanlar, global likiditenin gelişmiş ülkelere kayması tedirginliğinin sürdüğünü söyledi.
ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin 4.74 ile yüksek seviyeye çıktığını aktaran bir uzman, "Dünyada şartlar Türkiye'nin aleyhine. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı'nın yarın (bugün) açıklanacağını söylemesi borsada tedirginliği azaltmadı. Açıklanacak ismin piyasaya güven vermesi gerekiyor" dedi.
'Denge zaman alacak'
Borsada önemli desteklerin 41.500-42.000 puan olduğunu belirten uzmanlar, endeksin denge bulmasının zaman alacağını ifade etti. Dün para piyasalarında da hareketli bir gün yaşandı. Dolar günü 0.5 YKr yükselişle 1.3520 YTL'den tamamladı. 5 Eylül 2007 vadeli tahvilin faizi ise 0.3 puan yükselerek yüzde 13.9 seviyesine kadar çıktı.