İMKB'de yine yabancı rüzgârı esiyor

Uzun bayram tatili sonrasında İstanbul Menkul Kıymetler yine hızlı bir açılış yaptı. Güne bankacılık hisseleri önderliğinde yükselişle başlayan borsada alımlar gün boyu sürdü.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Uzun bayram tatili sonrasında İstanbul Menkul Kıymetler yine hızlı bir açılış yaptı. Güne bankacılık hisseleri önderliğinde yükselişle başlayan borsada alımlar gün boyu sürdü. Ve İMKB endeksi 1723 puan çıkışla yeni tarihi zirvesi olan 43.628 puandan günü tamamladı.
Uzun bayram tatili boyunda başta Brezilya borsası olmak üzere dünya borsalarındaki çıkış dün İMKB'deki çıkışa da destek oldu. Borsada yabancı payının rekor seviyeler olan yüzde 67'yi aştığına dikkat çeken borsa çevreleri, dün de yabancıların başta bankacılık hisseleri olmak üzere yüklü alımlarıyla çıkış yaşandığını belirtti.
Morgan Stanley coşturdu
Dün bankacılık hisselerine yönelimi destekleyen bir başka unsur da yabancı yatırım bankası Morgan Stanley'in raporu oldu. Ünlü yatırım bankasının Akbank ve İş Bankası hisselerini ele aldığı raporunda bu hisselere ilişkin yüksek fiyat tahminlerinde bulunması alımları destekledi. Dün tam anlamıyla yabancı rüzgârının hâkim olduğunu belirten borsacılar çıkışın ana nedenlerini ise şöyle özetledi: "Dokuz günlük bayram tatili boyunca başta Brezilya olmak üzere ABD ve Avrupa borsalarındaki yükselişler moral oldu. Yabancı yatırımcılar dün de alımlarını sürdürdü. Bu arada Morgan Stanley'in Türk bankalarından Akbank ve İş Bankası'na ilişkin raporu bu sektöre yönelimi artırdı. Başka deyişle dün İMKB'de yine yabancı rüzgârı hâkimdi."
İlk direnç 44.000 puan
İMKB'nin dün kuvvetli alımlarla 43.000 puandaki direncini rahatlıkla geçtiği gözlendi. İşlem hacminin 1 milyar 648 milyon YTL'ye yükselmesi de çıkışı destekler nitelikte. Teknik bazda incelendiğinde borsanın bundan sonraki daha da kuvvetli olan direnci 44.000 puan seviyesinde.
Stopajlı bonoya yoğun ilgi
Hazine, faizinden yüzde 15 oranında stopaj uygulanacak ilk bono ihalesinde yüzde 14.73 yıllık bileşik faizle hedeflediği gibi 1 milyar 815 milyon YTL borçlandı. Hazine'nin dün düzenlediği 182 gün vadeli referans bono ihalesine 5.56 milyar YTL'lik rekor yüksek talep geldi. Ancak Hazine, teklifin daha önce açıkladığı limitine uygun olarak 1.85 milyar YTL'lik kısmını karşıladı. Bonoların yıllık basit faizi yüzde 14.23, yıllık bileşik faizi ise yüzde 14.73 oldu. Yüzde 15 stopaj dikkate alındığında bononun yıllık bileşik bazdaki net getirisi yüzde 12.5'e denk geliyor. 182 günlük bononun geri ödemesi ise 19 Temmuz 2007'de gerçekleştirilecek. Bugün, YTL cinsi 20 ay (595 gün) vadeli iskontolu ve beş yıl (1820 gün) vadeli değişken kuponlu tahvil ihaleleri düzenleyecek olan Hazine, bu hafta, 9 milyar 30 milyon YTL'lik ocak ayının en büyük iç borç ödemesini de gerçekleştirecek.