İMKB'den bir rekor daha

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni yıla hızlı başladı ve 2006'nın ilk üç işlem günü sonunda ikinci kez tarihi rekorunu kırdı.

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yeni yıla hızlı başladı ve 2006'nın ilk üç işlem günü sonunda ikinci kez tarihi rekorunu kırdı. ABD Merkez Bankası'nın önceki gece açıklanan toplantı tutanaklarından beklendiği gibi yeni yılda faiz artırımlarını kesebileceğine ilişkin sinyal çıkması Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasalar önderliğinde dünya borsalarında tırmanışa neden oldu.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasıda mevcut rüzgârdan olumlu etkilendi. Önceki gün 875 puan yükselen İMKB, dün de 697 puan yükselişle yeni tarihi zirvesi olan 41.362 puana ulaştı.
Bu yıl da bankacılık sektörü hisseleri çıkışta başı çekti. Yabancılara hisse satacağı açıklanan Finansbank'ın önderliğinde bankacılık sektörü ve İMKB 30 hisselerinin başı çektiği çıkışta yükselen hisse kadar olmasa da düşen hisselerin çokluğu da dikkat çekiyor. Borsa çevreleri artık borsada toplu çıkış yerine beklentili hisselerde çıkış yaşanacağına dikkat çekerek, "Artık hisse senedi seçimi daha büyük önem taşıyor" diyerek yatırımcıları uyardı. Endeksin 41.500-41.600'de ara dirençleri bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, ancak bundan sonraki asıl önemli direncin 42.000 ve ardından 44.000-45.000 puanda bulunduğuna dikkat çekiyor. Zaman zaman kâr realizasyonları yaşansa bile borsada çıkış trendinin korunacağı görüşü hâkim.
FED, doları vurdu
FED'in faiz artırımını keseceğine ilişkin sinyali Kaliforniya körfezindeki deprem haberiyle uluslararası piyasalarda değer kaybına uğrayan dolar, iç piyasada da buna bağlı olarak günü 1 YKr düşüşle 1.3400 YTL'den tamamladı. Parite desteğiyle avro 1 YKr çıkışla 1.6160 YTL'ye ulaştı.
Bono faizlerinde ise sınırlı düşüş yaşandı. 27 Haziran 2007 vadeli tahvilin faizi 0.22 puan düşüşle yüzde 13.63'e indi. Hazine'nin itfası olmasına rağmen ihale açmaması ve 30 yıllık dolar cinsi tahvil ihraç etmesi yüzde 15'lik stopaja rağmen faizdeki düşüşü destekliyor.