İMKB'den eğitime destek

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), eğitim için bu yıl 215 milyon YTL ayırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ile İMKB arasında 1998'den beri uygulanan Eğitime Fiziksel Katkı Projesi'nin...

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), eğitim için bu yıl 215 milyon YTL ayırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ile İMKB arasında 1998'den beri uygulanan Eğitime Fiziksel Katkı Projesi'nin 3. etabına ilişkin protokol, dün Dolmabahçe Sarayı'ndaki Başbakanlık Ofisi'nin bahçesinde düzenlenen törenle imzalandı. İMKB Başkanı Osman Birsen ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından imzalanan protokole, Başbakan Tayyip Erdoğan da şeref tanığı olarak imza koydu. Erdoğan, İMKB tarafından tahsis edilen ve yönetilen fondan Milli Eğitim Bakanlığı'na 3. etap yatırımlar için 215 trilyon lira bütçe ayrılmasının planlandığını söyledi.
Bakan Çelik de 215 milyon YTL'nin 100 milyon YTL'lik kısmıyla da Türkiye'nin değişik yerlerinde acil ihtiyaç duyulan yeni eğitim kurumları yapılacağını kaydetti. İMKB Başkanı Osman Birsen, proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na bugüne kadar aktardıkları kaynaklarla 281 okulun yapıldığını anımsattı.
21 bin bilgisayarlık bağış
Bu arada Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası kapsamında, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na 21 bin bilgisayar bağışlanması ve bin adet bilgi teknolojisi sınıfı kurulmasına ilişkin protokol de, Başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle imzalandı. Törende konuşan Erdoğan,"Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası, 320 bin adet bilgisayarı kapsayan bir kampanya. Bunun 120 binini devlet karşılıyor. Hedefimiz, 200 binini de hayırsever vatandaş ve kurumların sağlamasıdır" diye konuştu.