İMKB'nin ilk yabancı şirketine rekor talep

İMKB'nin ilk yabancı şirketine rekor talep
İMKB'nin ilk yabancı şirketine rekor talep
Merkezi Avusturya'da bulunan DO & CO Restaurants and Catering'in (DO & CO) 25-26 Kasım'da gerçekleştirilen halka arzına yabancı yatırımcılardan rekor talep geldi. DO & CO 2 Aralık'da borsada işlem görmeye başlayacak.

Havayolu ikram hizmetleri, uluslararası organizasyon ikram hizmetleri ile restoran ve otel işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteren şirket, Türk işadamı Attila Doğudan tarafından 1981’de Viyana’da kuruldu. Şirket hisseleri Viyana Borsası’nda da işlem görüyor.

YÜZDE 70 HİSSE YURTDIŞINA 
Şirketin 15.5 milyon euro olan sermayesinin 19.4 milyon euro’ya artırılması nedeniyle 25-26 Kasım’da talep toplama yöntemiyle hisseleri halka arz edildi. Halka arz edilen payların yüzde 20’si yurtiçi bireysel yatırımcıya, yüzde 10’u yurt içi kurumsal yatırımcıya, yüzde 70’i ise yurtdışı kurumsal yatırımcıya tahsis edildi. Hisseye yurt içinden makul sayılabilecek talep gelirken özellikle yurt dışından ciddi talep geldi. 

Halka arz sonuçlarına göre yurt içi kurumsal ve bireysel yatırımcılara tahsis edilen pay adedi 810 bin, gelen talep ise1 milyon 356 bin adet oldu. Yurtdışı yatırımcısına tahsis edilen hisse adedi 1 milyon 890 bin adet olurken gelen yabancı yatırımcı talebi 24 milyon 782 bin adet oldu. Halka arza katılan bireysel yatırımcı sayısı ise 978. 

Bu sayının 946’sına hisse senedi tahsis edildi. Aynı şekilde yurt dışından katılan kurumsal yatırımcı sayısı ise 84 olup bunun 59’una hisse senedi verildi. Halka arz edilen hamiline yazılı payların 1 TL beher pay için 43.20 TL baz fiyat ve “DOCO” koduyla işlem göreceği belirtildi. (Milliyet)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Euro