İMKB'nin kan kaybı 1454 puan

Uluslararası piyasalardaki gelişmeler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı da etkilemeye başladı.

İSTANBUL - Uluslararası piyasalardaki gelişmeler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı da etkilemeye başladı. Tokya borsasının sert düşüş nedeniyle işleme kapatılması ve dünya borsalarında yaşanan kan kaybı ve bu arada petrol fiyatlarındaki tırmanış İMKB'de dün panik satışlara neden oldu. Hızlı yükselişin mimarı olan yabancı yatırımcıların dün bu kez satışa yönelmesi üzerine İMKB günü 1454 puan değer kaybıyla 42.622 puandan tamamladı.
Dünyanın en büyük sekizinci petrol ihracatçısı Nijerya'da militanların petrol fabrikalarına saldırdığı ve başka tesislere de saldıracaklarını söylemelerinin ardından dünya petrol fiyatları eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu arada İran'ın nükleer enerji konusunda inatlaşması da petroldeki çıkışı destekledi. Dün de Londra'da brent petrolün varil fiyatı 64.10 dolardan 64.95 dolara çıktı.
İMKB'nin dünkü düşüşünde dış borsalardaki kan kayıpları da etkili oldu. Dün Tokyo başta olmak üzere tüm asya borsalarındaki düşüşler, yüksek petrol fiyatları ve ABD'li teknoloji devleri IBM ve Intel'in son bilançolarının kötü çıkması yüzünden ABD dahil tüm Avrupa borsalarındaki kayıplar İMKB'deki satışları derinleştirdi. Uzmanlar, "Bugüne kadar dış piyasalardaki gelişmeleri göz ardı ederek yükselen borsa dün petroldeki tırmanış ve dünya borsalarındaki düşüşlerden olumsuz etkilendi. Yabancıların başı çektiği satışlar yüzünden hızlı değer kaybına uğradık. Önümüzdeki günlerde İMKB petrol ve dış borsalara göre hareket edecek" dedi.
İMKB'nin rekor yorgunu olduğunu ve beklenen düzeltmenin son gelişmeler yüzünden çok sert gerçekleştiğini söyleyen bir analist, borsanın tıpkı dün olduğu gibi 42.600 desteğinde tutunmaya çalışacağını söyledi.