İMKB'ye rekor dayanmıyor

Ekim ayını yoğun bir gündemle karşılamaya hazırlanan borsa, AB müzakere sürecine uzanan yolda aşılan her engelden destek alıyor. Yabancı para girişinin sürmesi, IMF ve...


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Ekim ayını yoğun bir gündemle karşılamaya hazırlanan borsa, AB müzakere sürecine uzanan yolda aşılan her engelden destek alıyor. Yabancı para girişinin sürmesi, IMF ve hükümet arasında gözden geçirme görüşmelerine yeniden başlanması, borsanın olumlu algıladığı gelişmeler oldu ve dün önemli bir direnç seviyesi sayılan 33 bin 800'ü ikinci kez deneyen İMKB endeksi, günü 498 puan artışla 33 bin 719'la rekor seviyeden tamamladı. Hızlı bir düşüş kaydeden faizler ise yüzde 15 sınırına dayandı.
Avrupa Birliği ülkelerinin, önceki gün gerçekleşen büyükelçiler toplantısında (COREPER), Türkiye'nin Kıbrıs tutumuna ilişkin hazırlanacak ortak metin üzerinde nihayet anlaşmaya vardı. Türkiye için hazırlanan müzakere çerçeve belgesiyle birlikte yayımlanacak karşı deklarasyonun içeriğine ilişkin detaylar henüz bilinmese de yapılan yorumlar, Türkiye açısından 3 Ekim'in önündeki bir engelin daha kalktığı yönünde oldu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan daha temkinli yorumlar gelse de, bir piyasa uzmanının ifadesiyle 'alınan pozisyonlar gereği' piyasa algılamaları olumludan yana oldu.
Özelleştirme ihalelerinde gelinen noktadan da beslenen sermaye piyasası, Tüpraş'tan sonra geri sayımın başladığı Erdemir ihalesine ilişkin de iyimser beklentiler içinde. Piyasa uzmanları, özelleştirmeden AB üyelik sürecine, IMF görüşmelerinden 1 Ekim'de açılması beklenen Meclis'e kadar piyasayı ateşleyen bir dizi konu başlığı olduğunu söylüyor.
Yabancı alımı sürüyor
Borsa endeksine birbiri ardına rekor kırdıran bir diğer önemli unsur, kuşkusuz piyasaya para girişinin sürmesi. Takasbank verilerine göre İMKB'de yabancı payı, bugünlerde hız kesmiş görünse de dün itibarıyla yüzde 65.44 oldu. Yabancıların saklama payını gösteren bu oran, aslında endeksin kısa sürede art arda kırdığı rekorları da açıklıyor. Endeks, 15 Ağustos ile 20 Eylül arasındaki 35 günlük sürede 5 bin 645 puan artarak 28 binlerden 34 binlere dayandı. 33 bin 800 direncinin önemine dikkat çeken analistler, "Endeks, bu seviye üzerinde tutunabilirse sonrasındaki 34 bin-34 bin 500 dirençleri denenir" yorumunu yaptı.
Çıkışın sürdüğünü söyleyen bir borsacı da 3 Ekim'e kadarki süreçte, endeksin düzeltme yapacağını, 17 Aralık 2004'te yaşanan seyrin benzerinin 3 Ekim öncesi ve sonrasında da görüleceğini vurguladı.
AB'ye ilişkin olumlu beklentiler faiz ve döviz piyasasını dı etkiledi. Bono piyasasında 7 Mart 2007 vadeli gösterge kâğıdının faizi, 0.21 puan düşüşle yüzde 15.02'ye geriledi. TL karşısında güç kaybeden dolar ise günü 0.6 YKr kayıpla 1.3430 YTL'den kapattı.