İMKB'ye rekor ihaleyle geldi

Tüpraş'taki kamu hisselerinin dün 16:00'da yapılan ihale ile özelleştirilmesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı cuma günkü zirve seviyesinin üzerine çıkararak yeni rekor seviyesine taşıdı.

İSTANBUL - Tüpraş'taki kamu hisselerinin dün 16:00'da yapılan ihale ile özelleştirilmesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı cuma günkü zirve seviyesinin üzerine çıkararak yeni rekor seviyesine taşıdı. İlk ihalede 1.3 milyar dolara satışı gerçekleştirilen Tüpraş'ın dünkü ihalesinde bu fiyatın önemli oranda üzerine çıkılacağı beklentisi İMKB'de de alımları destekledi. Gün boyunca çok büyük oranda yabancı yatırımcılardan gelen alımlar sonucunda İMKB günü 508 puanlık yükselişle yeni tarihi zirvesi olan 32.711 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1.51 milyar YTL'ye yükseldi.
Yabancılar dün de hisse aldı
Dün borsadaki tırmanışta yine yabancı yatırımcıların başı çektiğine dikkat çeken borsacılar Takasbank verilerine göre borsanın rekor kırdığı dönemde yabancıların İMKB'de payının da yüzde 64.99'a ulaşarak tarihindeki en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekti. 3 Ekim AB müzakere sürecinin başlayacağına yönelik artan beklentilerin yabancı alımlarını desteklediğine dikkat çeken yetkililer, "İMKB bugün büyüme rakamı olumsuz olmasına karşın Tüpraş'ı satın aldı. 32.800-33.000 kanal direncinde kâr realizasyonu gelebilir. Ancak yabancı alımlarına bağlı çıkış trendi önümüzdeki dönemde de devam edecek gibi görünüyor" dedi.
Dört şirketin işlem sırası kapatıldı
Tüpraş özelleştirilmesine ilişkin dün yapılan ihale nedeniyle yine dün ihaleye konu şirket Tüpraş ile ihaleye teklif veren Koç Holding, Petrol Ofisi ve Aygaz hisse senetlerinin sıralarının, geçici olarak işleme kapatıldığı duyuruldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, ihale sonuçlarının İMKB'ye ulaştırılıp kamuya duyurulmasının ardından, söz konusu şirket sıralarının yeniden işleme açılacağı kaydedildi.