İmza atıldı, Lüksemburg ile 'gizlilik' kalktı

LÜKSEMBURG/ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini belirterek “Paralarını Lüksemburg’da tutan bütün vatandaşlarımızın bilgilerine artık ulaşabiliriz. Bu anlaşmaları öbür ülkelerle de yapacağız. Buna İsviçre de, Avusturya da dahil” dedi. Vatandaşları, varlık barışından yararlanmaya da çağıran Şimşek, “İçeride ve dışarıda herkes makul vergi vermek mecburiyetinde. Vermeyen de sonucuna katlanacak” dedi. Şimşek, Türkiye ile Lüksemburg arasında imzalanan yeni Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşması ile vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma konusunda ek tedbirlerin geldiğini söyledi. 

Varlık barışında süre uzadı
Lüksemburg’da daha önce bilgi paylaşımı konusunda sınırlamalar bulunduğunu kaydeden Şimşek, G-20 toplantısında alınan kararlar ışığında bu ülkenin de bilgi değişimini kabul ettiğini ve gri listeden çıktığını vurguladı. Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı uygulamasının yıl sonuna kadar uzatıldığına da işaret ederek, geçmişte doğru beyanda bulunmayan ya da kayıt dışında kalanları uygulamadan yararlanmaya çağırdı.
“Bu çok önemli bir fırsat. Bir daha da uzamayacak” diyen Şimşek, uygulamanın tanıtımı için Almanya’dan sonra Moskova’da da bir toplantı yapılacağını bildirdi. Bunu yurt dışındaki diğer bazı merkezlerin de izleyebileceğini anlatan Bakan Şimşek, şöyle devam etti: “Artık gizli hesap döneminin sona erdiği de unutulmasın. Lüksemburg ile imzalanan anlaşma, bu konuda atılmış önemli ve somut bir adımdır.” (aa)