İnci Profiterol'e jet tahliye

İnci Profiterol'e jet tahliye
İnci Profiterol'e jet tahliye

Fotoğraflar :Elif İnce

1944'ten açılan İnci Pastanesi dün polis zoruyla tahliye edildi, dükkan sahipleri tahliyeyi engellemeye çalışan müşterilere son kez profiterol dağıttı
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

1944 yılında Lucas Zigoridis’in açtığı İnci Pastanesi dün polis zoruyla tahliye edildi. Tescilli Cercle d’orient (Serkildoryan) binası 'restorasyon' projesi kapsamında Yargıtay İnci Pastanesi'nin tahliye kararını onayınca pastaneye de son profiterolleri dağıtıp binayı terketmek düştü. Pastanenin kapatılmasına tepki gösteren vatandaşlarla polis arasında arbede yaşandı, protestoculardan biri gözaltına alındı.

Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu Serkildoryan Kompleksi'ni yeniden ayağa kaldırma iddiasındaki projenin uygulayıcısı Kamer İnşaat. Şirket binayı 25 yıllığına eski Emekli Sandığı’ndan kiralamış. Proje kapsamında Serkildoryan binası restore edilecek, Emek Sineması ise yıkılarak yerine yapılacak 8 katlı alışveriş merkezinin en üst katına taşınacak. Projede 23 bin 500 metre karenin 16 bin 500 metrekaresi ticari işlere ayrılmış durumda.

'İNCİ'Yİ İNCİ YAPAN HALKTIR'
Tahliye sırasında İnci Pastanesi’nin yetkilisi Musa Ateş, "Bu sabah geldiğimizde kapıda tahliye kamyonları bekliyordu. Bize birkaç gün verin dedik ama dinlemediler. İnci’yi İnci yapan halktır, halkı hiçe mi saydınız? Biz başından beri tarihi binamızın içi aslına uygun yapılsın dedik, başka bir şey istemedik.Yargıtayın kararı buranın tarihini, kültürünü yok sayan bir karardır. Bu tarihi mirası yağmalıyorlar’’ diye konuştu.

Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı da kendilerinin yargı sürecinin devam ettiğini belirterek ‘’İnci Pastanesi gözlerimizin önünde yağmalanır gibi taşınıyor. Buranın 68 yıllık çalışanlarına saygısızlık, insanlık dışı bir uygulama’’ dedi.

BAŞKA YERDE HİZMET VERMEYECEK
Musa Ateş, İnci'nin başka yerde hizmet vermeyeceğini belirterek "İnsanların kaybettiklerini anlaması, yokluğunu tatması adına başka bir yerde hizmet vermeyeceğiz" demişti. SGK'ya -yani kamuya- ait binanın diğer kiracıları da kendilerine hiçbir bilgi verilmeden bu sabah Kamer İnşaat ve Emek A.Ş. apar topar dükkanlarından çıkartıldıklarını anlattı.

İnci Pastanesi’nin avukatı Hasan Tiftik ise Yargıtay kararına ilişkin “karar düzeltme” başvurularından sonuç alamazlarsa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti.

NE OLMUŞTU?
Emek Sineması ve Serkildoryan Kompleksi İstanbul 9. İdare Mahkemesi Mayıs 2010’ta “uygulanması halinde telafisi güç ya da imkansız zarar doğuracak nitelikte olduğu” gerekçesiyle durdurduğu restorasyon projesini, Aralık 2011'de bozmuştu. 24 Aralık 2011’de binlerce kişi tarihi binanın yıkılmaması için Emek Sineması önünde toplanarak, gösteri yapmıştı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111104411110448

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnci hakkında - sonereryilmaz

  Malesef her konuda bilgisi olmadan boş boş konuşan vatandaşlarımıza göre orası sadece bir pastahane, ancak kimilerine göre orası bir ekol.İnci pastahanesi son derece mütevazi bir işletmedir.Hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel profiterol burada üretilirdi.Buna rağmen diğer para gözler gibi şubeler açıp lüks içerisine bürünmeden nostaljik haliyle ayakta duruyordu.(Kimine göre bu durum yıkık, dökük, virane, kültürsüzlük ne diyeyim)Beyoğlunun kimliğinde ki özellikleri silerseniz beyoğlunuda silersiniz.Amaç ta bu değil mi?

  Rant, rant, rant - sonereryilmaz

  Beyoğlu'na biçilen yeni misyon gereğince tüm beyoğlu dönüşüyor, barların, tarihi mekanların, kültürel alanların yerlerine oteller, alışveriş merkezleri ve restaurantlar açılıyor.Amaç özgürlüğün, sanatın simgesi haline gelmiş beyoğlunu yok edip yerine daha çok rant elde edilebilecek bir beyoğlu yaratmak! AKP'nin her yerde yaptığı uygulamaların arkasında rant yattığını görmemek için salak olmak gerek!

  bu nasıl iş - mahlaselzem

  önce getirip demiröreni koydunuz caanım beyoğluna şimdi de yanına yenisini yapmak adına bütün tarihi ruhu yok etmeye çalışıyorsunuz.her yeri alışveriş merkezlerine teslim ediyosunuz...

  Olacağına varır.. - uzunhikaye

  Orasının tahliye edileceği yaklaşık 5-6 yıldır söyleniyordu. Ben dışarıdan birisi olarak duymuşsam kiracının hayli hayli haberi olmalı.. Çevrede 5-6 yıl içinde el değiştiren bir sürü dükkan oldu, onlardan birisine geçebilirdi.. Zaten bu kalitesizlik ile ayakta kalmaları zor idi malum olmuş.. Nerede çocukluğumuzun profiterolü nerede şimdinin dandik tozlu profiterolü..

  Restleşme - darwin3416

  Yorumcular yine Akp eleştirmişler, haberi bile okumammışlar, cehaletin böylesi. O bina emekli sandığının, onlarda binayı bir firmaya 25 yıllığına kiralamışlar, firmada restarosyon yapıcak, içindeki firmalara tebligat yollamış, hepsi çıkmış bir pastane çıkmamış oda show peşinde, yani bunun Akp ile bir alakası yok..

  ... - AENCÜ

  Eline fırsat geçen aç tilki gibi saldırıyorlar heryere. Yerle bir ediyorlar. Doğayı katledip barajlar yapıyorlar. Doğa yetmedi, doymuyorlar, şimdi de kentlere gözlerini dikmişler. Doymazlar, doymayacaklar. Sırrı Süreya'nın dediği gibi Akp döneminin özeti: Bal firmaları, inşaat firmaları..

  ... - DuyguUyguray

  benimle beraber anılarımda ölüyor. coçokluğumun en büyük zevki kadıköyden vapura binip taksime tunelle çıkmak sonra inci pastahanesi 60 senelik hatıram diğerleri gibi gömülüyor yaşasın taksimin imarı..........yıkın her yeri yıkın size göre bir istanbul inşa edin