Index 'teknoloji' taşıyacak

Türkiye'deki 3 milyar dolara yakın bilişim pazarından bünyesindeki teknoloji şirketleriyle 650 milyon dolar pay alan Index Grup, lojistik alanında da yatırıma hazırlanıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'deki 3 milyar dolara yakın bilişim pazarından bünyesindeki teknoloji şirketleriyle 650 milyon dolar pay alan Index Grup, lojistik alanında da yatırıma hazırlanıyor. Teknoloji dağıtım ve pazarlama şirketi Index'le ev ve işyerlerine 7.5 milyon kutu ürün gönderen şirket, kuracağı yeni şirketle başka firmalara da lojistik hizmeti sunacak.
Index'i halka arz ederken lojistik şirketi kurma yönünde bir kararları olduğunu hatırlatan Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, "Bu kararımızı 2006 yılında hayata geçireceğiz. Bu alanda çok önemli bir pazar var. Geçen yıl 5.5 milyon, bu yıl 7.5 milyon kutu teknoloji ürününün dağıtımını yaptık. Şu anda nerdeyse Türkiye'deki büyük bir lojistik firması büyüklüğünde taşıma yapıyoruz" dedi. 2006 yılında şirket olarak yüzde 25 büyüme hedeflediklerini ve özellikle Anadolu'daki çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını da vurgulayan Bilecik, "Bu, lojistik ihtiyacımızı daha da artıracak. İş sadece ürünü satmakla da bitmiyor satış sonrası bilgisayar yenilemeleri için gerekli yeni ve yedek parçaların ulaştırılması da önemli. Bu yüzden lojistik önemli bir pazar. Sadece biz 7.5 milyon kutu ulaştırıyoruz. 7-8 bin firmanın faaliyet gösterdiği sektörümüz genelinde bu rakam 15 milyon kutuya çıkıyor. Index Lojistik şirketi diğer firmalara da hizmet verecek" diye konuştu.
'Patlama 2007 sonrasında'
Bünyesinde beş şirket bulunduran Index Grubu'nun lojistiğin yanı sıra diğer alanlarda da büyümesini sürdüreceğini açıklayan Bilecik, bu sayede grubun büyüme rakamlarının sektörün üzerinde gerçekleştiğini aktardı. Grup olarak 2004 yılında yüzde 53 büyüdüklerini, 2005 yılını ise yüzde 29'luk büyümeyle kapatacaklarını belirten Bilecik, şunları söyledi: "Geçen yıl yarım milyar dolar ciroyu geçme hedefimizi gerçekleştirdik. Bu yıl ise büyüme hedefimizi yüzde 26 olarak belirlemiştik ama yüzde 29 büyüdük. 2005'i 700 milyon dolara yakın ciroyla kapatacağız. Kamu projelerinin yoğunlaşması hem bizi hem sektörü çok olumlu etkiliyor."
Sektörde tüketici elektroniği ve akıllı ev ürünlerinde gelişimin hızlandığını bu yüzden 2006, 2007 ve 2008 yıllarının sektör için çok olumlu geçeceğini anlatan Bilecik, şöyle devam etti: "Ev elektroniği ciromuz içinde yüzde 3 paya sahip, 2006'da bu rakam yüzde 5'e çıkacak. Sektörün genelinde de aynı rakamlar yakalandı. Ancak bu alandaki asıl patlama 2007 ve sonrasında olacak. Çünkü, LCD ekranların fiyatı düştükçe kullanıcı sayısı da hızla artıyor. "