İndirim faturası 5.4 milyar YTL

Hükümetin, vergi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesiyle birlikte kaldıracağını açıkladığı kurumlar vergisiyle ilgili indirim, istisna ve muafiyetler nedeniyle...

ANKARA - Hükümetin, vergi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesiyle birlikte kaldıracağını açıkladığı kurumlar vergisiyle ilgili indirim, istisna ve muafiyetler nedeniyle gelecek yıl alınmayıp vazgeçilecek vergi tutarının 5.4 milyar YTL'yi bulduğu belirlendi. Yeni bütçe sistemi kapsamında ilk defa Maliye Bakanlığı, indirim, istisna ve muafiyetler nedeniyle alınmayan ve 'vergi harcaması' olarak nitelendirilen vergi tutarlarını da hesapladı. Maliye Bakanlığı'ndan edinilen verilere göre Kurumlar Yergisi Yasası'nın 19 ayrı maddede mükelleflere vergi doğuran olaylar nedeniyle istisna, indirim ve muafiyet tanınıyor. Kurumlar vergisi kapsamındaki vergi harcamaları içerisinde en büyük tutarı da yatırım indiriminin oluşturduğu belirtiliyor.
Yatırım teşvik mekanizması olarak kullanılan söz konusu uygulama kapsamında şirketler yaptıkları yatırımın tutarını belli bir süreyle ve belli oranlarda kurumlar vergisi matrahından indirebiliyor. 2006'da mahalli idareler ve fonların payları da dahil toplam kurumlar vergisi tahsilatının 14 milyar 758 milyon YTL olacağı öngörüldü. Buna göre devlet her 100 liralık kurumlar vergisinin 26.8 lirasından, gelir vergisinin de yüzde 7.9'undan vazgeçecek.