'İndirim hepinizi de deler'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yatırım indiriminin yeni dönemde de devam etmesini isteyen işadamlarına, "Ben o vergileri indirdim.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yatırım indiriminin yeni dönemde de devam etmesini isteyen işadamlarına, "Ben o vergileri indirdim. Üstüne bir de yatırım indirimi, yok kardeşim, olmaz kardeşim" yanıtını verdi. Kurumlar vergisini yeniden düzenleyen kanun taslağı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde düzenlenen toplantıda tartışıldı.
Toplantının açılışında Unakıtan, kurumlar vergisinin yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirilmesinin yatırımın önünü açacağını dile getirdi. İşadamlarına, "Şimdi diyeceksiniz ki, yatırım indirimi olmasa nasıl yatırım yaparız?" diyen Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bal gibi yaparsınız. Hiç yolu yok. Arkadaş kazancınızın beşte birini bana vereceksiniz. Yüzde 80'i size kalacak. Yüzde 80 ile yatırım yap, ne istersen onu yap. Yatırım indirimini benim kabul etmem mümkün değil. Elimde bütçe var. Onu deldirirsem ülke delinir, hepiniz de delinirsiniz, ona göre... Faizi 5 puan daha fazla mı ödemek istersiniz, yoksa böyle mi devam etmek istersiniz? Ben o vergileri indirdim. Üstüne bir de yatırım indirimi, yok kardeşim, olmaz kardeşim."
Atatürk zamanında bütçenin açık vermediğini kaydeden Unakıtan, şöyle konuştu: "Atatürkçülük, Atatürkçülük diyorlar. Atatürkçü olmak için önce o bütçeye açık verdirmeyeceksin. O yokluk içinde kurulmuş devletin bütçesi açık vermemiş kardeşim. Bundan sonra Atatürkçü olmak için o bütçeyi denkleştirmemiz lazım. Palavradan Atatürkçülük olmaz."
'Büyüme yüzde 6 olur'
Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Unakıtan, bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentinin üstüne çıkan büyümenin yıl sonunda yüzde 5 olan hedefi aşarak yüzde 6 olmasını beklediklerini söyledi.
Bakan Kemal Unakıtan, bütçede 14 milyar YTL olarak öngörülen yıl sonu açığını 12 milyar YTL civarında hesap ettiklerini belirterek, "Faiz dışı fazlada ise herhangi bir sapma olmayacak. Yıl sonunda bütçede yüzde 5, toplam kamuda yüzde 6.5'lik hedefi yakalayacağız. Geçen yıl rakam yüzde 7 olmuştu" diye konuştu.
Yatırım araçlarındaki yüzde 15'lik stopajın 1 Ocak 2006'dan itibaren uygulamaya gireceğini kaydeden Bakan Unakıtan, verginin yüzde 5'e çekilmesi talepleri olduğunu, ancak bu konuda değişiklik yapmayacaklarını açıkladı.
Katma değer vergisini (KDV) toptan indirmek gibi bir yaklaşımlarının olmadığını, Avrupa Birliği ülkelerine göre ayarlama yapabileceklerini de açıklayan bakan Unakıtan şöyle konuştu:
"Katma değer vergisi indirimleri konusunda, bazı kalemlerde AB ülkelerinde düşük, bizde yüksek ise bunda bazı ayarlamalar yapabiliriz. Onun dışında katma değer vergisini toptan indirmek gibi yaklaşım yok. Bu harcama vergileri istihdamı ve yatırımı daha fazla artıracak vergilerdir. Bir vergi indirimi yapılacaksa öncelikli olarak onun hesaplamasını çok iyi yapmamız lazım."
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, IMF'ye verilen son niyet mektubunda 2006 yılı sonuna kadar kademeli olarak indirilecek olan bankacılık aracılık maliyetleri konusunda ise, "Bankacılık aracılık maliyetlerini 2006 yılının ilk yarısında düşürebiliriz" dedi.
'Cari açık sorun değil'
Son dönemde içeride ve dışarıda ekonomide risk unsuru olarak görülen cari açığın azaltılması konusunda kalıcı çözümün Türkiye'nin ihracatını artırması olduğunu söyleyen Unakıtan, "Bizim dolar kuru ile oynamak gibi düşüncemiz olamaz. Çünkü o bir sistemin gereği" diye konuştu.
Kemal Unakıtan, cari açığa karşı tedbirler almaya devam edeceklerini bildirerek, şunları söyledi: "Döviz kurunu yükseltmek gibi tedbirleri asla düşünmeyiz. Yapısal tedbirler alırız." (aa/Reuters)