'İndirime engel IMF değil'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, bankanın faiz indirimine gitmemesinin Sosyal Güvenlik Reformu'nun zamanında çıkarılmaması ya da IMF'yle sürdürülen birinci gözden geçirmenin ertelenmesiyle bir ilgisi bulunmadığını açıkladı.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, bankanın faiz indirimine gitmemesinin Sosyal Güvenlik Reformu'nun zamanında çıkarılmaması ya da IMF'yle sürdürülen birinci gözden geçirmenin ertelenmesiyle bir ilgisi bulunmadığını açıkladı. Başkan Serdengeçti, "Sosyal Güvenlik Reformu zamanında çıkmış olsaydı, IMF'yle ilgili gözden geçirme ertelenmiyor olsaydı dahi şu anda faizleri düşürme imkânı yoktu" dedi.
Konuşmasında petrol fiyatlarındaki artışa da dikkati çeken Serdengeçti, şunları söyledi: "Sadece Sosyal Güvenlik Yasası üzerinde durulmasını anlamıyorum. Merkez Bankası duyuruları çok iyi okunmalı. Bu duyurular okunmadan analiz yapılıyorsa, bunu son derece mahsurlu buluyorum. Bundan insanlar zarar görürler."
Yasa 3'üncü sırada
CNBC-e televizyonunda canlı yayına katılarak soruları yanıtlayan Serdengeçti, "Bana göre Sosyal Güvenlik Yasası, enflasyon ve büyümeye ilişkin göstergelerden sonra şu anda üçüncü plandadır" diyerek, "Yasasının çıkmamış olmasının hiç önemli olmadığını söylemeyeceğim. Ancak bu büyüme, enflasyon ile ilgili verilerden sonra geliyor. Yapısal reformların gecikmesi evvelden beri bekleyişleri olumsuz etkileme endişesi getiriyor. Bu da büyüme ve enflasyon üzerinde etkili olacaktır. Merkez Bankası bu yönde dolaylı etkilerinden endişe ediyor" diye konuştu.
Serdengeçti, nisan ayı itibarıyla özel kapsamlı TÜFE göstergelerinin bazılarında yukarıya doğru kıpırdanma başladığını ifade ederek, "Biraz daha izlemek, analiz etmek gerekli. Şu anda bir eğilimden söz etmek zor" dedi.
'Büyüme azalmadı'
'Büyümenin hız kestiği' değerlendirmelerine 'katılmadığını' söyleyen Serdengeçti, birinci çeyrek rakamlarına göre, yarı dayanıklı ve dayanıklı malların tüketiminde azalış olmadığını, inşaatta ve yatırımlarında artış olduğunu, ayrıca bu artışın sadece konutta değil, sınai yapılarda da olduğunu ifade etti. Serdengeçti, bunun ülkedeki potansiyel üretim düzeyini yukarı doğru çekeceğini belirtirken, istihdamdaki gelişmelerin de ne durgunluğa ne de yavaşlamaya işaret etmediğini söyledi. Taşıt kredilerinde bir yavaşlama olsa da bir baz etkisinin söz konusu olduğunu anlatan Serdengeçti, konut kredilerinde de hiçbir şekilde yavaşlamadan bahsedilemeyeceğini söyledi. Serdengeçti, ithalat konusunda da tüketim mallarının oranı aşağı doğru inerken, aramallarının yukarı doğru gittiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
Baz etkisine dikkat!
"Bu dahi ekonomide canlanmayı gösteriyor. O zaman bu durum ortadayken neden yavaşlamadan söz ediliyor. Özellikle iki tane hata yapılıyor. Bunlardan biri baz etkisidir. Bir sürü sektörde, 2004'ün ilk ve ikinci çeyreğinde ertelenmiş taleple son derece yüksek artışlar gördük. Bu artışların üzerine gelen artışlar doğal olarak düşük oluyor. İkinci çeyrekteki büyüme rakamları da çok yüksek olmayacaktır. Aynı nedenle, durgunluk olduğu anlamına gelmez. Ancak üçüncü çeyrekle beraber en azından baz etkisi ortadan kalkacak. Orada tekrar yüksek rakamlar görmek de söz konusu olabilir."
'Faiz artırabiliriz'
İç talep üzerinde en etkili iki politikanın sıkı maliye ve para politikası olduğunu söyleyen Serdengeçti, "Gerekirse, hükümet de hep bunu söylüyor, ilave tedbirler alınabilir" dedi. Serdengeçti, iç talepten endişe edilirse, gelirler politikasına dikkat edilmesi ve ücretlere fazla zam yapılmaması gerektiğini söyledi. İç talebin sürmesi ve petrol fiyatlarının etkilerinin daha yoğun hissedilmesi durumunda Merkez Bankası'nın faiz artırabileceğini de belirten Serdengeçti, şu anda böyle bir durum bulunmadığını da vurguladı. Serdengeçti, petroldeki artışın etkisinin temmuz enflasyonunda görüleceğini de sözlerine ekledi. Merkez Bankası'nın bekleyişe önem verdiğini ancak sadece beklentilere bakmadığını da vurgulayan Serdengeçti, "Ekonominin bugünü ve geleceği ile ilgili ne kadar gösterge varsa bakıyoruz" dedi.