İngiliz ordusunun postal ihalesi Türk firmasının

İngiliz ordusunun postal ihalesi Türk firmasının
İngiliz ordusunun postal ihalesi Türk firmasının
İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan ciro bazında dünyanın en büyük askeri bot alım ihalesini Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi A.Ş (YDS) kazandı

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen ihaleye dünya çapında alanında uzman 47 firma katıldı. İhale, dünyanın ciro bazında en büyük askeri bot alım ihalesi olarak önem taşıyor. İhale kapsamında ilk aşamada firmaların kapasite, üretim kabiliyeti, Ar-Ge kabiliyeti, finansal yeterlilik, tedarik zinciri gücü gibi özellikleri baz alınarak 33 firma elendi. Başarılı olan 14 firmadan, soğuk iklim, çöl ve zor doğa koşullarına uygun bot numuneleri hazırlamaları istendi. Yaklaşık 2 yıl boyunca Kolombiya, Norveç, Afganistan gibi ülkelerde yapılan yürüyüş ve kullanım testleri sonucunda ürünleri başarılı olan YDS, İngiltere ordusunun resmi tedarikçisi olarak seçildi.
YDS bundan sonraki 4 yıl boyunca 300 bin çift botu İngiltere ordusu için üretecek.

YDS Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın birçok bölgesinde operasyon yapan İngiliz askerlerin botlarını bundan böyle bir Türk firmasının üreteceğini, bunun gurur verici bir gelişme olduğunu söyledi.

“İHALE İÇİN 2 YIL HAZIRLANDIK”
Bu ihale için 2 yıl boyunca çalıştıklarını ifade eden Yakupoğlu, “Özveri ve yoğun çalışma sonunda, dünyanın cirosal anlamda en büyük askeri bot alım ihalesinden başarılı bir sonuç aldık ve İngiltere ordusunun tedarikçilerinden biri olmaya hak kazandık” dedi.
İngiliz ordusunun, ABD ordusu gibi dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunduğuna dikkati çeken Yakupoğlu, “İngilizler, bizim botumuzu fiyatın ucuz olmasından değil, ürünlerimizin yüksek kalite ve yüksek teknoloji içermesi nedeniyle tercih etti. İhale sürecinde dünyadaki onlarca firmadan 100'er çift numuneler aldılar ve bunlar değişik iklim koşullarında denendi. Finale kalanlar yarışmaya girdi” dedi.
Yakupoğlu, bu başarı ile YDS olarak, dünyanın en çok tercih edilen teknik bot markası olma yolundaki hedeflerine bir adım daha yaklaşmış olduklarını belirtti.

ODTÜ ile yaptıkları işbirliği sayesinde yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkardıklarını ifade eden Yakupoğlu, şöyle konuştu:
“Bizim kullandığımız teknolojiye dünyada sadece bir kaç firma sahip. Teknolojimiz, sunduğumuz kalite, fiyatımız ve hızımız, bu ihaleyi kazanmamızda en büyük faktörler oldu. Önümüzdeki dönemde teslimatlar başlayacak. Zaten biz Avrupa 'daki diğer ordulara yapıyoruz ama en büyük çaplı ihale olduğu için bu ihale farklı. Hedefimiz, dünyanın en iyi bot üreticisi olmak.”

“AVRUPA'NIN EN BÜYÜK BOT ÜRETİCİSİ KONUMUNA ULAŞTIK”
Yakupoğlu, şu anda Avrupa'nın bot pazarının yüzde 10'ununa hakim olduklarını, 5 yıl içinde 3'te 1'ine hakim olmayı amaçladıklarını kaydetti.
YDS'nin yıllık 4 milyon üretim kapasitesi ile 'Avrupa'nın en büyük asker ve polis bot üreticisi konumuna ulaştığını anlatan Yakupoğlu, Umman'dan Afganistan'a, Şili'den Kazakistan'a 25 ülke ordusuna bot ihraç ettiklerini belirtti. Yakupoğlu, askeri botlar dışında polis, iş güvenliği ve motorcu botu üretimi de yaptıklarını sözlerine ekledi.(hurriyet.com.tr)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109931710993174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İngilizlere verilen botlar - generalduncan

  Bize de verilse de giysek. Askerde gene YDS ürünü botlar verilirdi ama başka markalar da vardı. Hepsinde ortak özellik ayakların mahvolması olurdu. Askerliğimin 11 günü terlik istirahatiyle geçti. İngiliz'e verilecek bot da aynı bot mu olacak acaba? O zaman vah vah onlara.

  bot,postal - ISIRGAN

  banane kardesim Ingiliz askerinin botundan ya! Allah!Allah!

  Buyurun size kanıtı! - Dead Solger

  Boşuna dememişler Türkiye batının ayak işlerini yapıyor diye...

  Eski Kötü Alışkanlık. - Clear

  Eski bir kötü alışkanlığımız var.Nedir bilirmisiniz "istikrarsızlık".Alımlar 4 yıl boyunca sürecek.Numune olarak en iyisini yapıp sonra araya etten püften sıkıştırma huyumuz,zaman zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır.Bu sekel,tepeden tabana kadar yaygın huyumuzdur.Tepedeki dikkat etse bile,üretimdeki işçi yani tabandaki bile en ufak bir hata yapınca (ki umursamazca ya da eylem olsun diye salgın olmuş bir iş ahlakı dışı huyumuzdur,ama sorumlu işçiye hiçbir yaptırım uygulayamazsınız zira kanıtlamak zordur,kanıtlansa da yasalar izin vermez,hatta kamuoyunda vicdan istismarı başlar) koca parti mal,geri gönderiliverir.Sonra da yeni ihaleler hayal olur.Zincirin ilk halkasından son halkasına kadar hem de en son ürünün teslimine dek her şey bıkmadan kontrol altında tutulmalıdır.Bu tür fırsatlar sadece ilgili firmayı değil,ülkemi de yakından ilgilendirmektedir.Bu nedenle devlet denetimi dahi gerekebilir ve de yerindedir.Bakın size yaşanmış bir olayı anlatayım.Çok gençtik,birden kazanılan ihaleyle İtalya'ya ihraç edilen zeytin yağlarının bir partisi geri iade edildi.Ortalık ayağa kalktı.İtalyanlar züppelik ve şımarıklıkla suçlandı ama sonra anlaşıldı ki bazılarına "bezir yağı yani makine yağı" karıştırılmış.Sorgulama sonucu sorumlular bulundu fakat "asla bezir yağı karıştırmadıklarını,daha ucuz olan keten tohumu yağı karıştırdıklarını,bunun da tıpkı zeytin yağı gibi yararlı ve yenilebilr olduğunu,Anadolu'da bazı yörelerde salataya konulduğunu" ileri sürerek savunma yaptılar.İşin tam aslı sonradan anlaşıldı.İtalyanlar makarnayı bile zeytinyağıyla pişiriyorlar.Sıcağı gören keten tohumu yağı,bitkisel sıvı yağ özelliğini yitirip,bezir yağı yani makine yağına dönüşüyor(bildiğimiz makine yağı böyle yapılırdı),İtalyan vatandaş mutfağında karşılaştığı bu faciayı kendi satıcısını şikayet amacıyla -o zamanlar bizde olmayan- tüketici derneklerine bildiriyor.Dernekler de devlete baskı yapınca,ithalatçı firmaları analiz yapıp nedeni saptıyor ve koca parti malı iade etmekle kalmıyor geri kalana da blok koyup anlaşmayı iptal ediyor.Şimdi gelelim zamanımızdaki şu meşhuuur "outlett" yani "ihraç fazlası" hikayelerine...Bereket sadece tekstil sektöründe görüyoruz.Düşünün bakalım,geçekten zorunlu partinin sipariş üstü fazlalığı mı? Yoksa ihraç "geri şutlaması" bir iade olabilir mi? Hani tecrübe konuşuyor misali...Marka adı vermeden söyleyeyim.Bir keten pantolon ve bir de tişört almıştım.İyi ki fiyatı şaşırtıcı derecede ucuzdu.Bir sezon giydiğimi,hatırlamıyorum.Pantolonu attım.Tişortu da ev içinde,banyodan çıkınca ter atarken saatlik giydim.Şimdi ise yerinde yeller esiyor.Koca İngiliz ordusuna verilecek sanayi ürünü ise,gıda sektöründen de,tekstil sektöründen de daha mimleyicidir.Aman dikkat!