İngilizler Türkiye'yi sevdi

Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin iptal kararının ardından yapılan düzenlemeyle 7 Ocak'ta tekrar başlayan yabancıya emlak satışı, hız kazandı.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin konuya ilişkin iptal kararının ardından yapılan düzenlemeyle 7 Ocak'ta tekrar başlayan yabancıya emlak satışı, hız kazandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, nisan ortasına kadar 1565 yabancıya toplam 412 bin metrekare gayrimenkul satıldı. Taşınmaz sayısı da 1206 oldu. Bu dönemde yabancıların edindiği arsa-arazi adedi 143, bina veya meskenli arsa-arazi adedi 56 ve bağımsız bölüm miktarı 1008. Bu arsa, arazi ve bağımsız kısımların büyüklüğü de 412 bin metrekare ölçüldü.
Üç ayda taşınmaz alan yabancıların mensup olduğu ülke sayısı 24'ü buldu. İlk sırayı yine İngilizler aldı. 588 İngiliz, büyük kısmı güneyde, toplam 420 gayrimenkul edindi. İkinci sırada bulunan Almanlar da 258 taşınmaz aldı. Türkiye'de mülk edinen Almanların sayısı ise 267'yi buldu.
Yabancılar, 3 ay içinde toplam 30 ilde gayrimenkul edindi. En fazla yoğunluk Antalya'da görüldü. Antalya'da, 875 yabancı 637 taşınmaz satın aldı. Kentte gayrimenkul alan yabancıların dağılımında da İngilizler, Hollandalılar, İrlandalılar, Norveçliler ve Almanlar ilk beşi oluşturdu. Aydın'da 255, Muğla'da 121, İstanbul'da 68, Mersin'de 63, İzmir'de de 53 yabancı, emlak sahibi oldu.
Neden iptal edilmişti?
Yabancılara mülk satışına olanak sağlayan düzenleme Anayasa Mahkemesi'nin 12 Mart 2005 tarihli kararıyla iptal edildi. Anayasa Mahkemesi, iptal kararında yabancıların alacağı taşınmazın koşulları ve devrinde uyulacak usul ve esasların Bakanlar Kurulu'nca belirlenmesini Anayasa'ya uygun bulmamıştı. Yabancı gerçek kişiler Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edimleri 2.5 hektarla sınırlı. Türkiye, alınan taşınmazın 2.5 hektarı geçmesi durumunda arazinin fazlasına el koymak üzere yabancıdan imza alıyor.