İngilizlere göre Türkiye'ye yatırım ABD'den daha iyi

Ünlü İngiliz markası Debenhams, Türkiye'deki ilk mağazasını Cevahir Alışveriş Merkezi'nde açtı. Açılış nedeniyle Türkiye'ye gelen Alshaya Grubu Perakende Bölümü İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhammed Alshaya...
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

İSTANBUL - Ünlü İngiliz markası Debenhams, Türkiye'deki ilk mağazasını Cevahir Alışveriş Merkezi'nde açtı. Açılış nedeniyle Türkiye'ye gelen Alshaya Grubu Perakende Bölümü İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhammed Alshaya, Debenhams mağazasının, grubun Türkiye ile gerçekleştirdiği yatırımlar çerçevesinde çok önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Alshaya Grubu'nun dünyadaki bininci mağazası olan Debenhams'ı Türkiye'de açtıkları için mutluluk duyduklarını belirten Muhammed Alshaya, "Büyüyen ekonomisi ve genç nüfusu nedeniyle Türkiye'de bulunmak bizi heyecanlandırıyor" dedi.
Türkiye'nin yeni reformları ile çok güçlü bir ekonomiye sahip olduğuna dikkat çeken Muhammed Alshaya, "Türkiye'ye yatırım yapmak ABD, Japonya gibi ülkelere yatırım yapmaktan daha iyi. Yeni yatırım fırsatları için araştırma yapıyoruz. Yılda ortalama 30 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Biz yatırım yaparken sadece para koymuyoruz, emek, enerji, isdihdam ettiğimiz kişilerin eğitimi için büyük efor harcıyoruz" diye konuştu.
Debenhams'ın Uluslararası Direktörü Francis McAuley de Türkiye'deki üretimlerini 150 milyondan 600 milyon sterline çıkaracaklarını vurgulayarak, "Türkiye bir tekstil ülkesi ve bunu böyle devam ettireceğiz" açıklamasını yaptı. McAuley, şunları söyledi:
"Ürünlerimizi beğenilere göre değiştireceğiz. İkinci mağazamız 2007'de açılacak, Ayrıca Türkiye'de bir ilk olan ücretsiz 'alışveriş danışmanlığı' uygulamasını başlatacağız."