İngilizlerin gözdesi Türkiye

Türk turizminin İngiltere pazarındaki payının giderek arttığı bildirildi. 1 Mayıs 2004 ile 31 Mart 2005 tarihleri arasında satılan, 2005 yaz sezonuna ait Türkiye paket turlarının sayısı bir önceki döneme oranla yüzde 41 arttı.

LONDRA - Türk turizminin İngiltere pazarındaki payının giderek arttığı bildirildi. 1 Mayıs 2004 ile 31 Mart 2005 tarihleri arasında satılan, 2005 yaz sezonuna ait Türkiye paket turlarının sayısı bir önceki döneme oranla yüzde 41 arttı.
Paket tur satış adedi de 316 bin 141'den 446 bin 738'e yükseldi. Aynı dönemde paket turlardan elde edilen gelir bir önceki döneme göre yüzde 45 artarak, 140 milyon sterlinden 203 milyon sterline çıktı. Londra turizm müşavirliği yetkilileri, bunda paket tur fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu belirtti. Paket tur satışları mart ayında en yüksek düzeyine ulaştı. En çok Türkiye turu satan acenteler sırasıyla Thomas Cook, First Choice, My Travel ve TUI oldu.
Mavi yolculuğu seviyorlar
İngiliz turistlerin Türkiye'de en çok gittikleri yöreler Marmaris, İçmeler, Gümbet, Ölüdeniz, Fethiye ve Kemer olarak belirlendi. İngiliz turistler mavi yolculuğa da yoğun ilgi gösteriyor. Londra Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu, gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin İngiltere'deki pazar payını artırma çabalarının sürdüğünü anlattı. Bu arada, İngiltere pazarında Avrupa'ya yönelik paket tatillerde yüzde 2'lik gerileme gözlendiği açıklandı. En çok tercih edilen tatil ülkesi İspanya'ya olan taleplerde yüzde 9'luk düşüş olduğu, Yunanistan'a ilginin de yüzde 1 oranında azaldığı kaydedildi.