İngiltere HSBC'de internet sıkıntısı

Dünyanın en büyük bankalarından Londra merkezli HSBC'nin bilgisayar sistemindeki güvenlik zaafları nedeniyle İngiltere'de internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanan müşterilerinden 3 milyon 100 bin kişinin hesaplarının risk altında olduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL- Dünyanın en büyük bankalarından Londra merkezli HSBC'nin bilgisayar sistemindeki güvenlik zaafları nedeniyle İngiltere'de internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanan müşterilerinden 3 milyon 100 bin kişinin hesaplarının risk altında olduğu ortaya çıktı. İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian'ın haberine göre 3 milyon 100 bin kişinin hesapları iki yıldır 'yağmalanma tehdidi' altında bulunuyor. Bilişim uzmanları olayı 'skandal' olarak niteliyor.
HSBC'nin sistemindeki güvenlik zaafları Cardiff Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı tarafından ortaya çıkarıldı. Araştırmacılara göre, müşterilerin banka hesaplarına dokuz denemede mutlaka giriliyor. HSBC ise internet bankacılığında güvenlik önlemlerini sürekli arttırmaya çalıştıklarını belirtiyor. Araştırmacıların başkanlığını yapan profesör Antonia Jones, bankaların müşteriye ait paranın güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduklarını belirterek şunları söyledi: "Ancak zaaf oldukça müşterinin risk altında olduğu açık. Müşterilerinden ciddi para kazanan bankaların güvenliği sağlayamamaları büyük skandal.'"
Yöntem nasıl işliyor?
Cambridge Üniversitesi internet güvenlik uzmanı Richard Clayton da durumun önemine vurgu yaptı. Dolandırıcılar HBSC'nin internet bankacılık hizmetlerinin verildiği sisteme banka müşterilerininkine benzer yöntemle giriyorlar. Daha sonra hedefledikleri müşteri bilgisayarlarına önceden hazırladıkları virüsleri gönderiyorlar. Bilgisayara yerleşen virüsler de müşterinin, banka hesabıyla ilgili şifre bilgilerini dolandırıcılara aktarıyor. Uzmanlara göre diğer bankalar daha güvenli sistem kullanıyor.
HSBC yetkilileri dolandırıcıların bu yöntemle hesaplara girmek için çok zaman ve emek harcamak zorunda kalacaklarını öne sürüyor. Yöntemin uygulandığının bugüne kadar görülmediğini belirten HSBC yetkilileri, bankalarında internet dolandırıcılığının sektör ortalamasının altında olduğunu ifade ediyor. Ancak uzmanlara göre durum hiç de HSBC yetkililerinin anlattığı gibi değil. Profesör Jones, HSBC'nin müşteri hesaplarına beş denemede girmenin büyük ihtimal, dokuz denemede girmenin ise garanti olduğunu söylüyor. Jones'a göre bir dolandırıcı hesaplara girip adres bilgilerini ve adresleri kolayca değiştirebilir, para transferi yapabilir ve büyük miktarda borçlanabilir.