İngiltere ile ticaret hacmi katlanacak

İngiltere’nin Ticari Teşebbüslerinden Sorumlu Bakanı Michael Fallon, “ Türkiye ile ticaretimizi iki katına çıkarma hedefimiz var. 2010 yılında 6 milyar pound olan (karşılıklı) ticaret hacmimizin 2015 yılına kadar iki katına çıkmasını istiyoruz” dedi. Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlediği basın sohbet toplantısında konuşan Fallon, Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacminin arttırılması gerektiğini vurguladı. “Türkiye’de büyük İngiliz markaları var” diyen Fallon, Türkiye’de halihazırda TESCO ve HSBC Bank gibi dünya devi şirketlerin aktif olarak bulunduğunu belirti. Fallon, “Ticari ilişkilerimizi derinleştirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Şirketler yatırım atağında
Toplantıya Bakan Fallon’un yanı sıra Türkiye’de yatırımı olan ya da ülkedeki yatırım ve işbirliği fırsatları ile ilgilenen önde gelen İngiliz şirketleri, Tesco/Kipa, Bilsar/Fred Perry, Hill International, Pera ve Populous şirketlerinin üst düzey yetkilileri de katıldı.
Bu arada, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, Türk firması HDM Çelik Boru, İngiltere’nin Cardiff kentinde 7 milyon Pound değerinde bir imalat tesisi açma kararı aldı. Bu açılacak olan fabrika ile Cardiff’te 38 kişiye iş imkânı sağlamayı planlayan firma, ileride de operasyonlarının kapsamını genişletmeyi de hedefliyor. { EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com