İngiltere kendini 6. seçti

İngiltere kendini 6. seçti
İngiltere kendini 6. seçti
İngiliz araştırma şirketi CEBR, 2012 yılında dünyanın en iyi ekonomileri sıralamasında İngiltere'nin Brezilya'nın önüne geçerek 6'ncı sıraya yükseldiğini iddia etti.

İngiltere, 2012 yılında dünyanın en iyi ekonomileri sıralamasında Brezilya’nın önüne geçerek 6’ncı sıraya yükseldi. İngiltere merkezli Ekonomi ve İş Araştırma Merkezi’nin (CEBR) yaptığı araştırma sonuçlarına göre, İngiltere’nin üretimi Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine sahip Brezilya’yı geçerek 6. oldu. Hindistan’ın beşinci sırada yer aldığı araştırmada, 2017 yılına kadar Milletler Topluluğu ülkeleri içersinde Hindistan’ın en büyük ekonomiye sahip olacağı tahmin ediliyor. Diğer yandan İngiltere ekonomisinin büyüme oranları ile ilgili ilk resmi rakamların 2013 Ocak ayına kadar yayınlanmamasına karşın İngiltere Merkez Bankası ve Hazine, 2012 yılının son 3 ayında ülkedeki üretimde küçük bir düşme olacağına inanıyor. Dünyanın en büyük 5 ekonomisi ise bu yıl, 2011 yılında olduğu gibi değişmeyerek sırasıyla ABD , Çin, Japonya, Almanya ve Fransa oldu.

G.Kore 12. sıraya yükseldi
CEBR, sıralamadaki ilk 3’ün önümüzdeki 10 yıl içinde de değişmeyeceğini aktardı. Kuruluşun raporuna göre, 2022 yılına kadar Hindistan dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olurken, Rusya ise yedinci sırada yer alacak. İngiltere ise Fransa’nın bir sıra gerisinde sekizinci sıraya yerleşecek. Büyümekte olan ekonomiler içersinde de dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahip Endonezya’nın 2022 yılına da ilk 10’a girmesi tahmin ediliyor. Diğer Asya ekonomileri ise rapora göre büyümeyi sürdürüyor. Buna göre, Tayland 2012 yılında 30. sıradan 24. sıraya yükselirken; Kore 15. sıradan 12.sıraya ilerledi. Araştırmayı yapan kuruluş CEBR’in başkanı Douglas McWilliams, dünyanın ekonomik coğrafyasında anormal değişimlerin gözlendiğini belirterek Avrupa ekonomilerinin büyümede yavaşlamaya geçtiklerini, Asya ekonomilerinin ise yavaş büyümelerine karşın Avrupa ekonomilerini yakayacaklarını kaydetti. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com