İngiltere, kriz öncesine 2014'te dönecek

LONDRA - İngiltere’nin ünlü ve saygın düşünce kuruluşlarından Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR), ülkede ekonomik toparlanmanın yavaş olacağı öngörüsünde bulunup hükümeti de uyardı.
Enstitü tarafından hazırlanan raporda, kişi başına düşen gayri safi milli hasılanın kriz öncesi dönemdeki seviyesine dönmesinin beş yıl daha zaman alabileceği belirtildi.
Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan sözkonusu raporda, 2009 yılında kişi başına düşen milli hasılada yüzde 4,3’lük bir düşüş kaydedileceği belirtilirken, Gayrisafi Milli Hasıla’nın (GSHM) 2010 yılında yüzde 1, 2011 yılında ise yüzde 1,8 oranında artacağı tahminlerine yer verildi. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün daha önce yayımlanan raporlarında da İngiltere ekonomisinde toparlanmanın yavaş gelişeceği tahmininde bulunan NIESR uzmanları, bu arada kişi başına düşen milli gelirin, krizin İngiltere’yi vurduğu 2008 yılının ilk çeyreğindeki seviyesine dönmesinin ise 2014 yılını bulabileceğini belirtti.

İşsizlik artacak
NIESR uzmanları ayrıca, İngiliz hükümetinin 2009 yılı için yapacağı borçlanmanın da tahmin edilen 175 milyar sterlinin altında kalacağı ve 165 milyar sterlin düzeyinde gerçekleşebileceği tahmininde bulundu.
Uzmanlar tarafından hazırlanan söz konusu raporda, işsizlik oranının da 2011 yılının ortalarına kadar artışta kalacağı uyarısında bulunuldu. (aa)