İngiltere Merkez Bankası'ndan bütçe açığı uyarısı

LONDRA- İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, Britanya hükümetini uyararak yükselen bütçe açığı nedeniyle yeni bir ekonomiyi canlandırma paketi konusunda dikkatli olunmasını istedi. Başbakan Gordon Brown’ın 2 Nisan’daki G 20 toplantısında gelişmiş ülkeleri krizden çıkış için daha çok harcama yapmaya çağırması beklenirken, Mervyn King Britanya’nın bu konuda atacak fazla adımı olmadığını söyledi. King “Hükümetin bu konuda dikkatli olacağını düşünüyorum.  Önümüzdeki iki-üç yıl için çok büyük bir bütçe açığıyla karşılaşacağımız açık’ dedi. King ekonominin henüz faiz indiriminin etkilerini görmediğini belirterek ‘Eğer gerekirse daha büyük bir parasal genişlemeye gidebiliriz’ dedi. 

Borçlanma artacak
Britanya Maliye Bakanı Alistair Darling kasım ayında yaptığı tahminde 2009/2010 mali yılında ülkenin borçlanma gereksiniminin de çok artacağını belirtmişti.
King “Bu kadar büyük bir bütçe açığının söz konusu olduğu dönemde dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Bütçe açığımızın düzeyi neden yeni bir canlandırma paketi daha açmıyoruz diyebileceğimiz kadar düzgün değil” diye konuştu. Avrupa Komisyonu da Britanya’yı uyarmış ve 2013/2014 döneminde yüksek bütçe açığının azaltılması gerektiğini belirtmişti.  Darling kasım ayında 29 milyar dolarlık bir canlandırma paketi açıklamış ve bankaları kurtarmak için de onlarca milyar dolarlık destek vermişti.
Ancak bir süredir Britanya gazetelerinde hükümetin yeni bir canlandırma paketi açıklayacağı yolunda haberler çıkıyordu.İngiltere’de şubatta enflasyonda öngörülemeyen bir artışla yüzde 3.2 oldu. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de ocak ayında yüzde 3 olan yıllık bazda enflasyonun şubatta yükselerek yüzde 3,2’ye çıktığı belirtildi. Ekonomistler, İngiltere’de enflasyonun şubat ayında yüzde 2.6 olmasını öngörmüşlerdi. İngiltere’de enflasyonun hedef enflasyon olan yüzde 2’nin üzerine çıkması yüzünden Merkez Bankası Başkanı Mervyn King’in hükümete enflasyonun neden
yüksek çıktığını içeren bir mektup yazacağı belirliyor. (afp)