İnovasyon için İstanbul'da büyük buluşma

İnovasyon için İstanbul'da büyük buluşma
İnovasyon için İstanbul'da büyük buluşma
TİM'in organize ettiği 'Türkiye İnovasyon Haftası' yarın İstanbul'da başlıyor. 3 günlük etkinlikte, astronot Hadfield'den nano teknolojide devir açan Blank'a kadar birçok inovasyon gurusu olacak. Hollanda ise, İstanbul'daki inovasyon haftasının ortak ülkesi olacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceği 'Türkiye İnovasyon Haftası' etkinliklerinde geri sayım başladı. Türkiye'nin başta 2023 olmak üzere gelecek hedeflerine inovasyon, Ar-Ge ve tasarımla ulaşılacağını öngören TİM, 'Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel' temasıyla düzenleyeceği etkinliklerde dünyaca ünlü konukları ağırlayacak. İstanbul Kongre Merkezi'nde yarın başlayıp 3 gün sürecek 'Türkiye İnovasyon Haftası'nda birbirinden önemli konuklar sahne alacak. Ali Koç'tan Hüsnü Özyeğin'e Türk iş dünyasının önemli isimlerinin bulunacağı etkinliklerde uluslararası alanda da önemli çalışmalara imza atmış inovasyon guruları sahne alacak. Bunlar arasında öne çıkan hem bilim insanı, hem müzisyen, hem de astronot olan Chris Hadfield, insanların uzaya karşı ilgisini farklı yaklaşımlarıyla anlatacak. Uzayda yaşamı videolar ile halka anlatan Hadfield, etkinliklerde deneyimlerini paylaşacak.

NASA'DAN KONUK BİLİM ADAMI

İnorganik malzeme bilimi profesörü Dave Blank da etkinliklerde çoğu insan için bilinmeyen nanoteknoloji dünyasına götürerek bu alanda olabilecek fırsatlar hakkında mesajlar verecek. Bir başka konuk da Easton Lachapelle olacak. Lachapelle, 17 yaşında iken felçli bir kızın kullanması gereken protezin 80 bin dolara mal olduğunu öğrenince çalışmalar yapmış ve ilk yaptığı tasarımla aynı işi gören bir mekanizmayı 3B printerlar ile 400 dolara tasarlayıp üretmişti. Bu proresi ise Lachapelle'ye NASA'nın yolunu açmıştı.

HOLLANDA PARTNER ÜLKE OLDU

‘The We-economy’ projesini yöneten fütürist araştırmacı Peter Hesseldahl da son kitabı 'Ground Rules for the Future' ile organizasyonda yer alacak. İnorganik malzeme bilimi profesörü Dave Blank konukları nanoteknoloji dünyasına götürecek. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Hem kaliteli fikir üretiminin arttığı, hem de inovasyonla birlikte ticarileşme sürecinin kolaylaştığı girişimcilik ekosistemini oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu. İlk ‘Küresel IMP³rove Ödülleri’nin de verileceği etkinliklerde partner ülke ise Hollanda olacak.

ROBOT GÖSTERİLERİ YAPILACAK

Etkinliklerde NAO Robot şovlarından Hollanda’dan getirilen elektrikli araçlar sergisine kadar pek çok ilginç gösteri var. Ayrıca Deri Tanıtım Grubu’nun derinin değişimini anlattığı 'A Leather Explosion' sergisi de Türkiye'de ilk kez hologram uygulamasıyla izlenebilecek.

VİDEOLARLA 'UZAYDA YAŞAM'          

Bunlar arasında öne çıkan hem bilim insanı, hem müzisyen, hem de mütevazı bir astronot olan Chris Hadfield, insanların uzaya karşı ilgisini farklı yaklaşımlarıyla ortaya koyacak. Uzayda yaşamı videolar ile halka anlatan Hadfield, etkinliklerde deneyimlerini paylaşacak.

bigPara.com