İnşaat maliyetleri yüzde 20.9 arttı

Bina inşaat maliyetleri, bu yılın üçüncü üç aylık dönemi itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.9 oranında artış gösterdi.

ANKARA - Bina inşaat maliyetleri, bu yılın üçüncü üç aylık dönemi itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.9 oranında artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bina inşaat maliyet endeksinin bu yılın üçüncü üç aylık (temmuz-ağustos-eylül) dönemine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde maliyetlerde bir önceki döneme göre yüzde 0.8 oranında artış yaşandı. Maliyet artışı işçilikte yüzde 2.5 ve makinede yüzde 2.2 olarak gerçekleşti. Malzemede ise yüzde 0.2 oranında düşüş yaşandı.
İnşaat maliyetlerinde bu yılın ilk dokuz aylık dönemindeki artış ise yüzde 19.7 olarak belirlendi. Geçen yılın son dönemine göre bu yılın üçüncü döneminde inşaat işçiliği maliyetleri yüzde 22.7, makine maliyetleri yüzde 18.8, malzeme maliyetleri ise yüzde 18 oranında arttı. Son bir yıllık dönemde inşaat işçiliği maliyetlerinde yüzde 20.9, makine maliyetlerinde yüzde 25.3 ve malzeme maliyetlerinde yüzde 18.5 artış oldu. Bina inşaat maliyetlerinde dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 15.6 oranında artış yaşandı.