İnşaatçı 2006 için temkinli

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2004 yılının son çeyreğinden itibaren nispi bir canlanma dönemine giren inşaat sektörünün, 2005 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 19.7 büyüdüğünü açıkladı.

BURSA - Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2004 yılının son çeyreğinden itibaren nispi bir canlanma dönemine giren inşaat sektörünün, 2005 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 19.7 büyüdüğünü açıkladı. Eren, inşaat alanında mevcut büyümeyi sağlayan bir numaralı faktörün konut sektöründeki canlanma olduğunu belirterek, bu canlanmanın son zamanlarda bankaların sunduğu düşük faizli ve uzun vadeli konut kredilerinin bireysel tasarrufları konut sektörüne yöneltmesinden kaynaklandığını söyledi.
'Büyüme kura ve faize duyarlı'
2005'te tahsis edilen bireysel konut kredilerinin 2004'e kıyasla yüzde 200 oranında arttığına dikkati çeken Eren, 2005 Ocak-Eylül döneminde satılan emlak sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.3'lük artış görüldüğünü kaydetti. Eren, 15 büyük ilde toplam değeri 21.6 milyar YTL'ye ulaşan 571 bin 695 adet konut satıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Konut sahipliğine ilişkin harcamalar, geçen yıla göre cari fiyatlarla yüzde 21.4 arttı. İnşaat, ekonomik büyümeye en büyük katkıyı sağlayan sektör oldu."
Mevcut arz ve talep profilinin, düşük gelir gruplarının konut sahibi olduklarını değil, orta ve üst gelir gruplarının yatırım amaçlı olarak ikinci ve üçüncü konutlarını satın aldıklarını gösterdiğini anlatan Eren, söz konusu büyüme trendinin, döviz kurları veya faizde yaşanacak en küçük bir dalgalanma ile tersine dönebilecek niteliği bulunduğunu vurguladı.