İnşaatı da kaprisli

İnşaatı da kaprisli
İnşaatı da kaprisli

Fotoğraf: İDRİS EMEN

Caprice Gold'da inşaat yerinde sayıyor. '7 yıldız yalanı' ile gündeme gelen proje mayısta beklenirken teslimatlar 'başka kışa' kaldı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Bundan tam altı ay önce 31 Temmuz günü Cüppeli Ahmet Hoca’nın ‘hayır duaları’ ile temeli atılan Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ün ‘Caprice Gold’unun inşaatı da kaprisli çıktı. Dün Radikal’in manşetten duyurduğu ‘7 yıldızlı yalan’da açılış tarihi sürekli erteleniyor. Çünkü altı aydır süren inşaat, satış ekibinin deyişiyle ‘teknik sebepler’ yüzünden henüz temeli aşıp, yükselemedi. 

Her seferinde erteleniyor
Şantiye alanına yaklaştığımızda bizi etrafı kaplayan dev reklam panoları karşılıyor, inşaatın etrafında kule vinçler dışında görünen tek yükselti ise rezidans alanının hemen yanında yer alan ‘lüks’ Caprice Gold Camii.
Bir bölümü Bayrampaşa Belediyesi’nden 49 yıllığına kiralanan Caprice Gold’un inşaatı başladığı günden bu yana erteleniyor. Devremülkler ‘jet hızı’ ile satılırken, inşaat yerinde sayıyor. Projenin teslimat tarihi ilk olarak İstanbul’un fetih gününe denk gelen 29 Mayıs 2012 olarak açıklanmıştı. Ancak daha sonra inşaatın bu tarihe yetişmeyeceği belli olunca açılış sonbahara ertelendi. Bugün ise teslim tarihi bir sonraki kışa kadar sarkmış durumda. 

Yüzde 70’i satılmış
Satış temsilcileri Bayrampaşa’daki Caprice Gold’u ‘İstanbul’da ilk kez lüksün İslami koşullarda yaşanacağı bir otel’ olarak anlatıyor. Turizm Bakanlığı’nın ‘mevzuatta yok’ dediği 7 yıldız mevzuunda ise tedirginler: “Bunu sadece müşterilerimize söyleyebiliyoruz, çünkü Turizm Bakanlığı alkolsüz işletmeye 7 yıldız vermiyor.” İnşaat her ne kadar ağır aksak ilerlese de yüzde 20’si devremülk modeli ile satışa çıkartılan 28 katlı otelin yüzde 70’i çoktan satıldığı iddia ediliyor. Son günlerde artan reklamların da etkisiyle satış ofisinin ‘dolup dolup taştığını’ anlatan yetkililer, merak edilen ‘7 yıldızı’ da şöyle sıralıyor: “Kesinlikle alkol olmayacak. Saray odalarında özel mescitler bulunacak. Kadın erkek ayrı olmak üzere açık-kapalı yüzme havuzları, lüks termal hamamlar olacak.” Son kalan devremülkler için de acele edilmesi gerektiğinin altını çizen satış temsilcileri, Türkiye kadar başta Almanya olmak üzere yurtdışından da yoğun ilgi olduğuna dikkat çekiyorlar. 

Tapu töreni bile yapıldı
Caprice Gold’da devremülklerin tapu dağıtım töreni de ocak ayı sonunda yine dualar eşliğinde gerçekleşti. Fadıl Akgündüz’ün de katıldığı törende, futbolcu Tanju Çolak da tapu alan isimler arasındaydı. O günlerde gazetelere verilen ilanlarda da şu ana kadar 7 bin Saray Devre Mülkü ve 320 milyon TL’lik satışın aşıldığı belirtildi. Caprice Gold’da 24 adet kapalı ve 11 adet açık olmak üzere toplam 35 adet havuz bulunuyor.

Ne kadar kazandıracak?
Caprice Gold Palace’ta 5 günlük bir devremülk için 31 bin lira, 15 günlük bir devremülk için 80 bin lira ve 1 haftalık bir devremülk için de 71 bin 500 lira ödeme yapılıyor. 5 günlük devremülkün aylık getirisinin 205 TL, 1 haftalık devremülkün aylık getirisinin 584 TL, 15 günlük devremülkün aylık getirisinin ise 713 TL olacağı iddia ediliyor.

‘7 yıldıza’ suç duyurusu
Caprice Gold’un ne yatırım ne de işletme belgesi olmadığını ve kendileriyle hiçbir şekilde iletişime geçilmediğini belirten İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Emre Bilgili, mevzuatta bulunmayan ‘7 yıldız’ konusunda da reklamları ihbar olarak değerlendirerek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Bilgili, “Şu anda görüşmeleri yaparak, suç duyurusunu başlatıyoruz. Artık reklamlarda bu ifadeyi kullanamayacaklar. Eğer süreç böyle devam eder ve işletme belgesini de almazlarsa hukuki süreç daha ağır şartlarda işleyecek” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107867010786705

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sermaye ve Onur - Benkaya

  Otelin tanıtım filmine dikkatinizi çekmek isterim. Tanıtım filminde Bayrampaşa belediye başkanı da var. Fadıl Akgündüz'ün yanında elpençe ezik ezik duruyor. Bu yazıdan haberi olmaz ama Belediye başkanına burdan soruyorum. Siz halkın temsilcisi değil misiniz, el attığı her olayın altından bir dolandırıcılık hikayesi çıkan Fadıl Akgündüz karşısında neden böyle ezik duruyorsunuz? Yine bir dolandırıcılık olayı olabilecek bir kampanyanın içinde neden yer alıyorsunuz? Unutmayın sermayenin ekonomik gücü varsa halkın da vicdanı ve onuru vardır. Bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak Fadıl Akgündüz karşısındaki duruşunuzu asla kabul etmiyorum.

  XYZ - gorur61

  21.nci yüzyılda hâlâ "din", "iman", "Kur'ân" söylemine kanan T.C. yurttaşlarının olması; hele de bu işin baş aktörünün Fadıl AKGÜNDÜZ gibi birinin olması; bu adamın yaptığı nitelikli dolandırıcılığın mahkeme tarafından cezalandırıldığı ve ceza evinde kaldığı biline biline, kafasındaki projeye inanabilecek insanların var olması beni bir kere daha kahretti. Ben böyle insanların bolca olduğu bir ülkeye layık değilim kardeşim...Kabahatim ne ki bu insanlarla aynı tabiyeti paylaşıyorum, aynı toplumsal atmosferde bulunuyorum, aynı caddeleri arşınlıyorum? Ben bu adamlarla aynı ülkenin yurttaşı olmaktan büyük utanç duyuyorum; bu musibetsiz adamların her türlü tercihlerinin iğrençliğine maruz kalmaktan bıktım ve cinnet geçirmek üzereyim.

  . - zebda

  İnşallah yapamazlar! İslamı otel falan istemiyoruz ! Buradan oda, daire alanlar da bir an evvel paralarının peşine düşsünler geç olmadan!

  yeniden... - esiroglu

  Psikolojik savaş yeniden alevdi. Durmamıştı gerçi. Bunun sonucu sanırım bayağı acı olacak. 28 şubat öncesini yaşıyor gibiyim. Filmin sonu bakalım nasıl olacak? Abdulhamit mi kazanacak ittahat&terakki mi? Konunun Fadılla alakasını kuramadınız mı? Hani bir zamanlar İmza diye araba üretecekti. O zamnların siyasi havasını hatırlayın belki o zaman dediklerimi anlarsınız. Veya İhlas Finansa el konma arifesinde Hürriyet ve bazı gazetelerde çıkan batıyor haberleri. Bir bankanın hakkında batıyor şayiası çıktıktan sonra ne yapsanız batacağını halk bilmez ama o şayia çıkaranlar iyi bilir. Hah şimdi anladınız :-)

  helal bina / haram bina - ospe

  islam adına para kazanmak kolay galiba! helal bina haram bina da var simdi. kullandıkları makineler haram ülkelerden geliyor Cüppeli Ahmet Hoca ne diyorsun buna? aman tanrım, gerçekten varsan, bizim millete beyin ver!!