İnşaatlara sıkı takip

İnşaatlara sıkı takip
İnşaatlara sıkı takip
Çalışma Bakanlığı Esenyurt'taki facia sonrasında 400 iş müfettişi daha görevlendirdi ve işgüvenliği uzmanında online denetime geçti.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - İstanbul’da Marmara Park inşaatında meydana gelen yangında 11 işçinin yanarak ölmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da teyakkuza geçti. Bu tür kazaların yaşanmaması için yapılacakları masaya yatıran bakanlık, kısa bir zaman içinde devreye sokacağı yazılım sistemiyle tüm işyerlerini “iş güvenliği uzmanı” açısından denetleyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu ile ortak kurulacak sistemle, iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işyerleriyle ilgili otomatik olarak denetim elemanlarına mesaj gidecek. Geçen yıllarda alınan 400 müfettiş yardımcısının tümünün sahada denetim yapabilmesi için çalışmalar hızlandırılacak. İş güvenliği yasa taslağının bir an önce yasalaşması için de, gerekli girişimlerde bulunulacak.
Bakanlık, yangının gerçekleştiği şantiyedeki denetimlerini sürdürüyor. Hem iş müfettişleri hem de diğer denetim elemanları çalışıyor ve kısa bir zaman içinde de şantiyeyle ilgili raporun tamamlanması hedefleniyor. Bakanlığın kuracağı sistem, 50’den fazla çalışanı olan ve iş güvenliği uzmanı çalıştırması gereken işletmelerin durumunu online olarak gösterecek. Ayrıca hem denetim birimlerine hem de işletmenin kendisine iş güvenliği uzmanı istihdamında durumunu gösteren bir bilgilendirme notu gönderecek. Bu yolla, iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işletmelerdeki eksikliğin kısa zamanda tamamlanması hedefleniyor. 

400 müfettiş daha geliyor
Bir diğer çalışmayla da, Çalışma Bakanlığı bünyesine katılan 400 müfettiş yardımcısının daha sahaya çıkması hedefleniyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, müfettiş yardımcıları bir süredir eğitim görüyor ve aşama aşama sahada denetime çıkıyor. Kısa bir süre içinde de 400 müfettiş yardımcısının tamamının sahaya çıkarak denetimlerde bulunması hedefleniyor. Uzun yıllardır tartışma konusu olan, ancak bugüne kadar yasalaşmayan iş güvenliği yasa taslağının kamuoyuna daha iyi anlatılması ve taslakla ilgili sürecin hızlandırılması da bakanlığın üzerinde durduğu önlemler arasında bulunuyor.

Süleyman Çelebi’den iddia
TBMM Genel Kurulu’nda, eski DİSK Başkanı CHP ’li Süleyman Çelebi, İstanbul’da kaldıkları çadırda yanarak ölen işçilerden Çetin Coşkun ve Sevdin Özen’in işe giriş tarihin 11 Mart 2012 olduğunu ileri sürdü. Çelebi, “Bu arkadaşlar öldükten sonra sigortalı oluyor” diye konuştu. SGK yetkilileri ise, internetten yapılan işlemler kapsamında işe giriş bildirgesinin de bulunduğunu belirterek, “Muhtemelen kaza olayı yaşandıktan sonra internete işveren tarafından girilmiş ve işe giriş bildirgeleri doldurulmuş” bilgisini verdi.

Erdoğan: Tedbirleri, teftişleri sıklaştıracağız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da partisinin grup toplantısında, hiç kimsenin hayatının ucuz olmadığını ifade ederek, “Yoksulun, garibanın, işçinin, emekçinin, alın teriyle geçinen insanın hayatı hiç ama hiç ucuz değildir. Milyarlarca liralık yatırımlar yapanların, milyarlarca liralık kârlar elde edenlerin, alınteriyle geçinen işçilerin güvenliğini bu kadar hiçe saymasını asla kabul etmeyiz, edemeyiz” dedi. Erdoğan, Esenyurt’taki acı olayın, tüm boyutlarıyla aydınlığa kavuşturulmasının yakın takipçisi olduklarını vurgularken, bu olayda sorumluluğu bulunanların, en kısa süre zarfında adalete teslim edileceğini kaydetti. Erdoğan, “Çalışma Bakanıma da dün akşam bu konuyla ilgili gerekli talimatları, yaptığımız bir toplantıda verdim. İş kazalarını, meslek hastalıklarını minimuma indirmek, iş ve işçi güvenliğini en ideal şekilde tesis etmek için çok daha kararlı tedbirleri hayata geçireceğiz” diye konuştu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1081702108170212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlamadım gitti şu yönetim şeklini. - Ege1973

  İşçiler ölür ardından sıkı takip şaka gibi daha düne kadar aklınız nerede idi.

  Sıkı takpçilermiş. - Burak1978

  İhmalin getirdiği faciaya “takdir-i ilâhi” dersin, kurbanın yakınına maaş bağlarsın iş biter.Aklım sıra kan parası alt tarafı sus payı uzun yıllardır bu ülkenin yönetim şekli bu halkın kafasında iyi imaj yaratmak ama işçiye öldüğü gün sigorta yapmak ustalığı.

  Sıkı takip(mişş).. - papirus0606

  Basiretsiz yandaş firmalara rant uğruna yaptırdığınız işler tek tek geri tepiyor. denetime almanız için insanların ölmesimi gerekiyordu?

  halt etmişler. - Cumhuriyet 1907

  Her seferin de aynı manzaralar 10 yıl da kaç kat artmış işçi kazaları şimdiye kadar taşeronlara neden izin verilmiş,müffettişler hangi birimlerden seçilmiş.

  %51 - DevriM19171917

  neden 400 kişi neden 4000 bin kişi değil. işcisi öldükden sonra sigorta yaptıran patronlar cenneti bir ülke. akp'de tek bir tane yürekli insan yok taşeronlük sistemine karşı çıkacak. çözüm basit net açık aklı olan insanın çok düşünmesine gerek yok. taşeron sistemini kaldırdım diyeceksin bakın bir çok şey nasıl düzeliyor. işciler nasıl ilk günden sigortalı çalışmaya başlıyor. yok öyle yürekli. ne bir akp var ne de akp'de bu sisteme dur diyecek genel başkan var çünkü bu sistemden besleniyorlar. ne kadar çok yoksulluk, o kadar oy. ne kadar çaresizlik, o kadar oy. gözlerini kapa başbakanı dinle sanki ülkede her şey 4 . 4 gidiyor tek bir evde yoksulluk kalmamış sanırsın. masallar masallarrrr ......

  men dakka dukka - sktk60

  bu hükümetin yetkililerinin çok kullandığı arapça bir sözdür men dakka dukka işçi haklarının şu zamanda geldiği noktaya bakıldığında bu hükümet döneminde işçi ölümlerinde cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı işçiler öldükten sonra hükümet yetkililerinde bir telaş bir iyileştirme hamleleri şöyle ölen işçilerin ailelerine maaş bağladık şöyle yardımcı olduk falan filan bunların hepsi şuçlarını örtbas etme yani işçileri kurbanlık gibi işverene işveren'de taşeron'a devretmiş ne arayan var ne soran çünkü arap edebiyatında işçinin karşılığı köleler patronlarda sahipleri 30 yıl öncesinin işçi haklarıyla şimdiki işçi haklarını biraraya getirin hangisi iyi hangisi kötü meydana çıkar hani derlerya gelen gideni aratır bizim işçi haklarının durumu bu peki bu duruma gelinmesinde bu çalışanların hiçmi suçu yok elbette var 65 yaşına emekliliği çıkarmış sendikacılığı tasfiye etmiş bir hükümet'e yüzde 50 oy veriyorsan benim sana söyleyeceğim men dakka dukka.

  Cinayet.. - Sinan Devrim

  Kobi adı altında binlerce işyerinde milyonlarca insanımızın sosyal güvencesiz,sendikasız çalıştırılmasını denetlemeyen göz yuman iktidar Toki marifeti ile dağıttığı inşaat ihalelerinde taşeron firma uygulamaları ile bu insanlık suçunu 10 yıldır işliyor.Bunun adı iş cinayetidir.Sorumlusu da AKP.