Intel'e 1 milyar avro AB cezası

Intel'e 1 milyar avro AB cezası
Intel'e 1 milyar avro AB cezası

AB Komisyonu?nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes, ?Tekelcilikle mücadele kuralları ciddi şekilde ihlal edilmiş? dedi.

AB Komisyonu, işlemci piyasasındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal etmekle suçladığı teknoloji devi Intel'e 1.06 milyar avro rekor para cezası verdi. Ceza olarak Intel'in 2008 cirosunun yüzde 4.15'i düşünüldü

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, işlemci piyasasındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal etmekle suçladığı teknoloji devi Intel’e 1 milyar 6 milyon avro rekor para cezası verdi. AB’den yapılan açıklamada, Intel’in Ekim 2002-Aralık 2007 döneminde bilgisayar işlemcisi pazarındaki yüzde 70’i aşan payını, ‘tüm ihtiyaçlarını ya da büyük kısmını kendisinden karşılamaları şartıyla bilgisayar üreticilerine gizli indirim ve Intel işlemcili ürünler satmaları koşuluyla büyük perakendecilere doğrudan ödeme’ yoluyla kötüye kullanmakla suçlandı.

AB: Hoş görülemez
Intel’in ‘hâkim durumunu kötüye kullanarak rakiplerini milyonlarca Avrupalı tüketiciye ulaşmaktan bilinçli olarak yıllarca alıkoyduğunu’ belirten AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes, “Tekelcilikle mücadele kurallarının bu kadar ciddi şekilde ihlal edilmesi hoş görülemez” dedi.  Intel’in ayrıca başta AMD (Advenced Micro Devices) olmak üzere rakip ürünleri kullanmamaları ya da buna yönelik projelerini ertelemeleri karşılığında bilgisayar üreticilerine ‘doğrudan ödeme’ yaptığını tespit eden AB Komisyonu, Amerikan şirketinin hâlâ rekabet ihlaline neden olan bazı uygulamalarını derhal durdurmasını istedi. 
Intel’e verilen 1 milyar avroluk ceza AB tarihinde bir şirkete kesilen en yüksek fatura. Bu konuda daha önceki en yüksek cezalar  diğer üreticilerle anlaşarak fiyat belirlediği için cam üreticisi Saint Gobain’e verilen  896 milyon avro, hakim durumu kötüye kullandığı için Microsoft’a verilen 497 milyon avro idi. Rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Intel’e geçen yıl Güney Kore de 21 milyon dolar para cezası uygulamıştı.
Bu yılın ilk çeyrek verilerine göre Intel, küresel işlemci pazarının yaklaşık yüzde 77’sini kontrol ederken son yıllarda ürün geliştirme kapasitesini önemli ölçüde artıran rakibi Advanced Micro Devices’ın (AMD) payı yüzde 23 düzeyinde bulunuyor. Ceza olarak Intel’in 2008 cirosunun yüzde 4.15’ini oluşturan bu rakamı kararın tebliğinden sonraki üç ay içinde ödemesi gerekiyor. Intel’in ürettiği çipler dünyadaki her 10 bilgisayardan 8’inde kullanılıyor. Intel ile ilgili AB Komisyonu incelemesinin rakip AMD’nin  2001 yılında yaptığı şikâyetten sonra başlatıldığı belirtildi. 

Intel temyize gidecek
Intel Başkanı Paul Otellini, yaptığı yazılı açıklamada AB Komisyonunun kendilerine kestiği ceza konusunda temyize başvuracaklarını belirterek, bir firmanın satışlarda öne geçerken diğerinin geride kalmasının, yalnızca iki büyük tedarikçinin bulunduğu rekabetçi bir pazarın doğal sonucu olduğunu savundu. (afp, Radikal)