'International' büyüme

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş., yurtdışına açılmayı planlıyor. International Hospital İstanbul A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 50'sini devralmak üzere...

İSTANBUL - Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş., yurtdışına açılmayı planlıyor. International Hospital İstanbul A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 50'sini devralmak üzere, şirkette çoğunluk hisseleri temsil eden Hospimed Health Corporation yetkilileriyle görüşmelere başlayan Acıbadem, söz konusu alımın gerçekleşmesi halinde yurtdışı yatırımlar ve yurtdışından hasta getirme konusunda International adını ön plana çıkarmaya hazırlanıyor.
Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Hospimed Health Corporation yetkilileri ile görüşmelerin 15 gün içerisinde sonuçlanacağını tahmin ettiğini ifade ederek, hastanenin alınması halinde isimde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını belirtti.
'Yeni markalar olabilir'
Mehmet Ali Aydınlar, International Hospital'ın bir marka olduğunu belirterek, şunları dile getirdi: "Marka olarak kendini kabul ettirdiği için o markayla devam etmek bize daha mantıklı geliyor. International Hospital markasıyla devam edeceğiz.
Özellikle yurtdışı yatırımlar ve yurtdışından hasta getirme faaliyetlerinde International Hospital'ı ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Birden fazla markamız olsun istiyoruz. Aslında başka konularda, başka markaları da yakında ortaya çıkarabiliriz. Farklı şeyler de olabilir. Sağlıkla ilgili konularda Türkiye'de başka markalar da bize geçebilir."
Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak yurtdışı yatırımlara ilişkin yakın coğrafyada birtakım görüşmeleri olduğunu anlatan Mehmet Ali Aydınlar, "Hastane, ayakta tedavi gibi birtakım girişimlerimiz var. International yurtdışına açılma konusundaki ilk adım" dedi.
Yurtdışında ofis açacak
Hastanelerine gelen yabancı hasta sayısında bu yılın ilk yarısında artış olduğunu kaydeden Aydınlar, "International işi olsa da, olmasa da bizim ciddi bir çalışmamız, bu konuyla ilgili yeni bir yapılanmamız var. Acıbadem International diye ayrı bir departman oluşturduk. Bu departman tamamen yurtdışından hasta getirmeye yönelik çalışmalarla ilgilenecek. Türkiye'ye yakın coğrafyada, yurtdışında ofis açma planlarımız var" diye konuştu.
Mehmet Ali Aydınlar, yabancı hasta konusunda Türkiye'nin şanslı bir konumda bulunduğunu vurgulayarak, yakın gelecekte Türkiye'ye gelen yabancı hasta sayısının ciddi şekilde artacağını düşündüğünü sözlerine ekledi. Mehmet Ali Aydınlar, sağlık sektöründe yatırım yapmayı, büyümeyi istediklerini ifade ederek, şirket olarak şu anda bir patoloji laboratuvarı kurduklarını, kök hücre laboratuvarı kurma çalışmalarının devam ettiğini ve içinde bulunduğumuz yıl sonuna kadar bu iki laboratuvarı hizmete açmış olacakları bilgisini verdi.
İstanbul dışına açılıyor
Maslak'taki hastaneye önümüzdeki ay başlamayı ve Bursa'daki hastaneyi de bu yılın sonunda açmayı hedeflediklerini belirten Mehmet Ali Aydınlar, şunları söyledi: "Gerek İstanbul, gerekse İstanbul dışında muhtelif illerde hastane kurma çalışmalarımız var. Ama burada henüz somutlaşmış bir durum söz konusu değil. Yakın gelecekte birtakım gelişmeleri göreceksiniz. İstanbul'da branş hastanesi yapabiliriz ama İstanbul dışındakilerin hepsi genel hastane olacak."
Şu anda Türkiye'de referans bir sağlık kuruluşu durumunda bulunduklarını belirten Mehmet Ali Aydınlar, herkesin yapamadığı işlere talip olduklarını ve büyük vakaların kendilerine geldiğini söyledi. Aydınlar, Türkiye'de satın alma ya da ortaklık düşündükleri başka hastaneler olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de, hastanelerinin A sınıfı olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de A sınıfı hastane sayısı az. Bu tür fırsatlar olursa değerlendiririz. Ama bunun sayısı sınırlı olduğu için satın alma şansı da azalıyor" diye konuştu.
200 milyon dolarlık ciro hedefi aşılacak
Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, bu yılın ilk yarısında öngörülerinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini, geçen yılın ilk yarısına göre hasta sayısında yüzde 45 ve ciroda yüzde 41 artış olduğunu vurgulayarak, 2005 yılı ciro hedefi olan 200 milyon YTL'yi rahatlıkla aşacaklarını belirtti.
1991 yılında 50 yataklı bir hastane olarak, 30 doktorun girişimiyle kurulan Acıbadem Hastanesi, 1998 yılında gerçekleştirdiği yatırımlarla 16 bin metrekarelik kapalı alana sahip, modern mimari yapısını ileri tıp teknolojisiyle birleştiren, tam donanımlı bir kuruluş haline dönüştü.
Acıbadem Hastanesi'nin mali müşaviri olan Mehmet Ali Aydınlar, şirketin yüzde 10 hissesini aldıktan sonra yönetim kuruluna seçildi.
'Özel Acıbadem Hastanesi' 2000 yılında hisselerini halka arz etti. Grup, borsada hisseleri işlem gören tek sağlık kuruluşu olarak da dikkat çekiyor. Bünyesinde 700'ü hekim olmak üzere 3 bine yakın çalışanıyla hizmet veren Acıbadem Sağlık Hizmetleri'nden 2004 yılında 600 binden fazla hasta ayakta tedavi için yararlandı. Acıbadem Sağlık Grubu, 2003 yılı verilerine göre İstanbul'da ayakta tedavide yüzde 13.2, yatarak tedavilerde ise yüzde 6.9'luk paya sahip.