International ortak alıyor

Önemli iki sağlık kuruluşu güç birleştiriyor. İstanbul'da üç hastanesi bulunan
Acıbadem Sağlık Hizmetleri, ünlü International Hospital'ın yüzde 50'sini almaya hazırlanıyor. Grup, Maslak ve Bursa'da da birer hastane açmayı planlıyor.

İSTANBUL - Acıbadem Sağlık Hizmetleri, International Hospital İstanbul A.Ş.'nin yüzde 50 hissesini devralmak üzere görüşmelere başladı.
Acıbadem Sağlık'tan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na(İMKB) gönderilen yazılı açıklamada, şirketin İstanbul Yeşilköy'de faaliyet gösteren International Hospital İstanbul'un sahibi olan, International Hospital İstanbul A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 50'sini devralmak üzere, şirkette çoğunluk hisseleri temsil eden Hospimed Health Coorporation yetkilileri ile görüşmelere başladığı belirtildi.
Acıbadem Sağlık Hizmetleri, hastane işletmeciliği sektöründe İstanbul ve diğer illerde ortaya çıkan yatırım ve/veya ortaklık fırsatları ile ilgili her türlü görüşmelerde bulunmak üzere yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın yetkili olarak kılındığını daha önce açıklamıştı.
Yeni hastaneler gelecek
Acıbadem Sağlık Hizmetleri, 1991 yılından bu yana üç hastane, üç poliklinik, bir merkez laboratuvar ve 1 özel branş kliniği açarak sağlık sektöründeki çalışmalarını sürdürüyor.
2000 yılında hisselerini halka arz eden grup, borsada hisseleri işlem gören tek sağlık kuruluşu olarak da dikkat çekiyor. Bünyesinde 700'ü hekim olmak üzere 3 bine yakın çalışanıyla hizmet veren Acıbadem Sağlık Hizmetleri, yakın dönemde hastane zincirini Maslak ve Bursa'da açılacak iki yeni hastaneyle büyütmeyi hedefliyor. Bursa'da açılması planlanan hastanenin 200 yataklı olacağı ve bu yıl sonunda hizmete gireceği belirtiliyor.
2004 yılında 600 binden fazla hastanın ayakta tedavi için geldiği Acıbadem Sağlık Grubu, 2003 yılı verilerine göre İstanbul'da ayakta tedavide yüzde 13.2, yatarak tedavilerde ise yüzde 6.9'luk paya sahip. Geçtiğimiz yıllarda tıp eğitimi ve tıp hizmetlerinde dünyaca ünlü Harvard Medical International ile de işbirliği yapan Acıbadem, bu sayede hastalarına yurtdışına gitmeden aynı tedavi ve teknolojileri Türkiye'de sunabiliyor. Acıbadem Hastanesi'nde onkolojiden yenidoğan ünitesine kadar geniş bir hizmet seçeneği sunuluyor.