'İnternet güvenliğimiz yetersiz'

Koç.net'in ücretsiz güvenlik denetimi hizmeti sonucunda ortaya çıkan rapora göre, Türkiye'de internet güvenliğiyle ilgili eksiklikler olduğu belirlendi.

İSTANBUL - Koç.net'in ücretsiz güvenlik denetimi hizmeti sonucunda ortaya çıkan rapora göre, Türkiye'de internet güvenliğiyle ilgili eksiklikler olduğu belirlendi. İlki 2003 yılında gerçekleştirilen ücretsiz güvenlik denetimi günleri kampanyasıyla Rizikometre'nin, üçüncüsü gerçekleştirildi. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sadece şirketlerin değil genişbant internet kullanıcılarının da güvenlik denetimleri yapıldı.
Türkiye İnternet Güvenliği Araştırması 1025 ADSL abonesi ve 850 şirketin güvenlik sistemleri üzerinde yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, Türk internet kullanıcısının yeni nesil internet güvenlik tehditlerine karşı koruyucu yazılım programlarını kullanmadıkları ortaya çıktı. ADSL abonelerinin antivirüs kullanım oranı yüzde 85 iken anti-spyware (casus yazılımlar) koruması kullanım oranı sadece yüzde 30. Araştırmanın yapıldığı ADSL abonelerinin yüzde 65'inin de halen hiç firewall (güvenlik duvarı) kullanmadıkları ortaya çıktı.
Şirketlerin yüzde 43'ünün web sunucu bilgilerinin kolaylıkla çalınabileceğinin belirlendiği rapora göre, yine ADSL abonesi şirketlerin yüzde 40'ının ana sayfalarının kolaylıkla değiştirilebileceği veya başka bir adrese yönlendirilebileceği tespit edildi. Bu yılki açıklar incelendiğinde yüksek seviyeli açıkların, önceki iki denetime göre iyileştiği belirlendi. 2003'te yüzde 29 olan yüksek seviyeli açık oranı 2004 yılında yakın şekilde yüzde 27 olarak saptanmışken bu yıl yüzde 19 olarak ortaya çıktı.
Araştırmada ortaya çıkan bir diğer güvenlik tehdidi de yüzde 24'ünün sunuculardaki açıklar yüzünden e-postalarının ele geçirilebileceği. Çalışanların internetten eriştikleri bankacılık şifrelerinin çalınma riski özellikle eğitim sektöründe görülüyor.
Hacker'a üç dakika yetiyor
Koç.net Hizmetler Müdürü Abdülkadir Üçüncü, internette bulunulan herhangi bir zamanda, üç dakika içinde hacker'ların tarama yaptığını, atak sayısının her yıl ikiye katlandığını söyledi. Üçüncü, atak tiplerinin yüzde 70'inin web tabanlı olduğuna ve web sayfası ele geçirme sayısında artış yaşandığına işaret ederek, "Bir yıl içinde 10'dan fazla atağa uğrayan şirket sayısı yüzde 95" dedi.