İnternet yatırımları 2012'yi solladı

İnternet yatırımları 2012'yi solladı
İnternet yatırımları 2012'yi solladı
2013'ün ilk 5 ayında internet girişimlerine yapılan yatırımlar 2012'yi geçti.

EKONOMİ SERVİSİ - Türkiye ’nin teknoloji blogu Webrazzi’nin, yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirdiği Startup’13 konferansı, Türkiye internet ekosistemi açısından önemli açıklamalara sahne oldu. Konferansta paylaşılan bilgilere göre 2013’ün ilk 5 ayında internet girişimlerine yapılan yatırım sayısı 2012’yi geride bıraktı.

Geçen sene sonunda yerli ve yabancı yabancı yatırımcılar tarafından 34 internet girişimine yatırım yapıldığını ifade eden Arda Kutsal, 2013’ün ilk 5 ayında bu rakamın geçildiğini söyledi. Webrazzi Startup’13 konferansında Kutsal, “2013’te internet ekosistemine yapılacak yatırımların hız kazanması bekleniyordu. Yeni yatırımcılarında internet ekosisteminde etkin rol oynamasıyla birlikte 2013’ün ilk 5 ayında yapılan yatırım sayısı 35’e ulaşarak 2012’yi geride bıraktı” şeklinde konuştu.

Erikli Su’nun eski CEO’sundan 20 yatırım daha geliyor
Webrazzi Startup’13 konferansına katılan 2013’ün en flaş melek yatırımcılarından Erikli Su’nun eski CEO’su Hasan Aslanoba, 20 internet girişimiyle yatırım anlaşması sağladıklarını açıkladı. Yatırım yapmak için 400’den fazla internet girişimini incelediğini kaydeden Hasan Aslanoba, “İnternet sektörünü tanımadan önce yatırım yapmak için 20 milyon dolar ayırmıştım. Ancak bu işin içine girince 20 milyon dolardan daha fazla yatırım gerçekleştirmeyi planlıyorum” diye konuştu.

İnternet yatırımları konusunda Türkiye’nin bilinen isimlerinden olan Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, JoyFoodz ve Sinaps.com’a yatırım yaptıklarını Startup’13 sahnesinden duyurdu. Girişimcilerin değişim yaratma içgüdüsüne sahip olması gerektiğini dile getiren Emre Kurttepeli, “İnternetin hayatımızın büyük bir bölümünü değiştireceğine körü körüne inanıyorum” dedi.

Yatırımlar, kurumsal yazılım projelerine yönlenecek
50 milyon dolar fona sahip olan Revo Capital‘in ortakları Cenk Bayrakdar ve Özcan Tahincioğlu Webrazzi Startup’13 konferansındaki oturumlara katılan isimler arasındaydı. Cenk Bayrakdar, Revo Capital’in ilk yatırımını gerçekleştirmek için sözleşme şartlarını gönderdiklerini söyledi. Bu yatırımın Haziran’ın sonuna yetişebileceğini paylaşan Cenk Bayrakdar, 3 aya kadar toplamda 7 yatırım açıklayacaklarını kaydetti.

Revo Capital’in 4 alana yatırım yapacağını paylaşan Cenk Bayrakdar, kurumsal yazılımların odaklandıkları konulardan biri olduğunu ifade etti. Cenk Bayrakdar, Türkiye’de 2 milyon SOHO ve KOBİ’nin bulunduğunu belirterek, “Kendi ofisimizi 95 dolarlık kurumsal bulut yazılımlarıyla yönetiyoruz, ancak bunu Türkiye’deki 2 milyon SOHO ve KOBİ bilmiyor. Bu alanda büyük bir boşluk var” şeklinde konuştu. Özcan Tahincioğlu ise holding yöneticiliğinden çok ‘akıllı para’ mantığıyla hareket ettiklerini dile getirerek girişimciyi koruyarak, iş modeline ve stratejiye katkı yapacaklarını kaydetti.

EBRD Türkiye Operasyonları Sorumlusu Yavuz Kaynar ile 212 Capital Partners Yönetici Direktörleri Ali Karabey ve Numan Numan internetten mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satışı gerçekleştiren Evim.net’e yapacakları ortak yatırımı doğruladılar.

bigPara.com