'İnternete girin, komşunuzu denetleyin'

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı ve İstanbul Defterdarvekili Mehmet Akif Ulusoy, tüm mükelleflerle ilgili bilgileri internete taşıdıklarını belirterek...

İSTANBUL - İstanbul Vergi Dairesi Başkanı ve İstanbul Defterdarvekili Mehmet Akif Ulusoy, tüm mükelleflerle ilgili bilgileri internete taşıdıklarını belirterek, "Merak içindeki insanların eşini, dostunu, komşusunu araştıracağını ve kayıt dışı olanları bildireceğini zannediyorum" dedi. Maliye Bakanlığı'ndan, konut fiyatlarının artması üzerine konut üreticilerini vergi takibine aldığı yönündeki açıklamanın hatırlatılması ve bu konuda İstanbul'da bir çalışma başlatıp başlatmadıklarının sorulması üzerine Ulusoy, çalışmaları olduğunu söyledi.
Ulusoy, "Bankaların konut kredileri ile ilgili bilgiler alıyoruz. Kredi tutarının anapara ile uyum içinde olup olmadığını araştırıyoruz" dedi. Ancak, bu çalışmaların zaman aldığını, inşaatlar henüz teslim edilmediği için vergilerin doğmadığını, verginin doğması için malın tesliminin büyük önem arz ettiğini dile getiren Ulusoy, "Özellikle bazı lüks siteler üzerinde çalışıyoruz. Site içerisindeki örnek dairelerin satışlarını emsal olarak alıp, diğer satışlara teşmil edilmesi, yaygınlaştırılması için çalışıyoruz" diye konuştu. Mehmet Akif Ulusoy, lüks ve ithal mobilya satıcılarını da gözden geçirdiklerini sözlerine ekledi.