İnternette Türk 'sahte mal' çetesi

"E-bay" adlı internet sayfasında, açık artırmayla 'Joop' şirketine ait eşyaların sahtelerinin satılmasını sağlayan bir Türk şebeke ortaya çıkarıldı.

BERLİN - "E-bay" adlı internet sayfasında, açık artırmayla 'Joop' şirketine ait eşyaların sahtelerinin satılmasını sağlayan bir Türk şebeke ortaya çıkarıldı. Alman Der Spiegel dergisi, elebaşılarının İstanbul'da bulunduğu şebekenin, 'Joop' şirketine ait mücevherlerin ve deri eşyaların profesyonel şekilde yapılmış taklitlerini açık artırmayla satarak yaklaşık 2,3 milyon avro gelir elde ettiğini, 'Joop'un da bundan dolayı yaklaşık 5,5 milyon avro zarara uğradığını yazdı.
Alman polisinin dolandırıcılık olayıyla ilgili olarak 8 şehirde 14 büro ve evde arama yaptığı belirtilen haberde, 27 şehirdeki 69 kişi hakkında da 2003 yılından bu yana açık artırmayla sahte eşyaların satılmasını sağladıkları gerekçesi ile soruşturma başlatıldığı kaydedildi.
Küçük hesaplar açtırdılar
Sahte eşyaların İstanbul'dan Almanya'ya gönderildiği, dağıtımlarının ise çoğunlukla Türkler tarafından yapıldığı ifade edilen haberde, bu kişilerin arka planda kalabilmek için aracı kullandıkları ve paranın izinin takip edilememesi için de çok sayıda küçük hesap açtırdıkları bildirildi. Dolandırıcılığı ortaya çıkaran Magdeburg polisinin, bugüne kadar 11 bankada bu tür hesaplardan 59'unu tespit ettiği, Türk polisinin de bu olayla ilgili olarak operasyonlar düzenlediği ifade edildi.